5 miest, v ktorých sa v Košiciach oplatí raňajkovať

The Invisible

Text: Nikolas Bernáth, Foto: Tibor Czitó

Ako v Košiciach začať svoj deň?

Predsa tak, ako kdekoľvek inde. Raňajkami. Gastro sa za posledný čas posunulo v Košiciach nesmierne dopredu. Pribudli nové bistrá, kaviarne, reštaurácie a domáci či návštevník si dnes vie vybrať spomedzi širokej ponuky svetových kuchýň, cenových relácií i atmosféry.

My sme si však chceli overiť, ako je to v Košiciach s kultúrou raňajkovania. Oplatí sa privstať si skôr a zaplatiť za dobrý pomer ceny a kvality? Alebo si radšej počkať na tradičné obedové meníčka na štýl brunch-u?

Navštívili sme viacero miest, ktoré ponúkajú raňajkové menu, a ktoré vraj stoja za to. Pozrite sa na náš výber a zistite, kde nabudúce môžete v Košiciach naštartovať váš deň i vy.

1. Dobré Bistro

Ako prvé sme v skoré pondelkové ráno navštívili Dobré Bistro. Nachádza sa v širšom centre na Garbiarskej ulici, v čoraz príjemnejšie pôsobiacej mestskej časti Sever. Sympatický, nie príliš rozmerný, ale o to viac konzistentne navrhnutý interiér, strieda odkrytú tehlu a tyrkysové doplnky. Z raňajkového menu sme si vybrali benediktínske vajíčka. Dostali sme vizuálne pekne naservírovanú porciu vajíčok na špaldovom sendviči, spolu so sušenou šunkou, baby špenátom a holandskou omáčkou. Vyššiu cenu (6.90€) dorovnáva príjemné prostredie, obsluha a výborná káva i jedlo.

2. Raňajkáreň Rozprávka

V článku o raňajkách nemôžeme vynechať podnik, ktorý má raňajky už priamo v názve. Raňajkáreň Rozprávka sa nachádza v centre mesta, na Hrnčiarskej ulici, ktorá sa volá i Ulička historických remesiel. Nájdete na nej bylinkára, hrnčiara, umeleckého kováča či stolára, ale i niekoľko podnikov. Jedným z nich je práve Rozprávka. Vnútri sa nachádza útulný, prevažne drevený interiér. Z menu sme si vybrali zapekané tortily so špenátom, cheddarom a sušenými paradajkami za veľmi príjemnú cenu (€2.99). Z jedinečného priestoru s rozprávkovou atmosférou sme odchádzali veľmi spokojní.

3. Gesto Cafe & Brunch

V strede týždňa sme sa vybrali do Gesto Cafe & Brunch. Ako jediný z podnikov sa nenachádza priamo v centre mesta. Poloha Námestie L. Novomeského, je však stále veľmi dostupná a v rámci rozšírenia obzorov, či decentralizácie mesta, vnímame vykročenie z centra pozitívne. Otvorený, presvetlený a vzdušný interiér Gesta skvele ladí s konceptom podniku. Gesto raňajkové menu sa ukázalo byť skvelým výberom. Za cenu €4,90, menu obsahuje dva taniere; na jednom z nich sú vajíčka so slaninou a klobáskami a na druhom toasty s maslom, džemom a zeleninou. K tomu patrí i nápoj – náš výber padol na kakao. Ochutnali sme taktiež lievance s javorovým sirupom a ovocím. S výbornými raňajkami, cenou, obsluhou i prostredím sa pre nás Gesto Cafe & Brunch stalo jednoznačným favoritom.

4. San Domenico

Menšia kaviareň v súčasnom dizajne sa nachádza na historickom Dominikánskom námestí. Od jari do jesene a vo fungovaní i v zime sa priamo pred kaviarňou San Domenico odohráva rušný, ale jedinečný život mestského trhoviska. Na raňajky sme si dali Sladký raňajkový Bagel s bio maslom a domácim džemom (€3,20) a k nemu i banana bread s domácou nutelou (€2.95). Klasické pečivo poľskej židovskej komunity, ktoré na vás napríklad v New Yorku vyskakuje doslova odvšadiaľ, v Košiciach na mnohých miestach nenájdete, a tak oceňujeme originálne menu.

5. Pogo urban caffe

Najnovší prírastok medzi košické kaviarne – Pogo urban caffe, nájdete priamo na Hlavnej ulici. Veľkorysý priestor kaviarne vypĺňa precízne navrhnutý interiér. Z Poga srší urban charakter, a tak si myslíme, že ďalšia výzdoba bicyklami po stenách, už nebola potrebná. Napriek tomu je prostredie kaviarne veľmi prívetivé. Zaregistrovali sme, že návštevníci si pochvaľujú najmä Pogo nátierky a tento fakt potvrdzujeme. Ochutnali sme chlebíky s bryndzovou nátierkou (€1.95) a omeletu s paradajkami, syrom a šampiňónmi (€4,90). Jedlo i ranná atmosféra v Pogu rozhodne stáli za náštevu.

Dostali ste chuť vycestovať do Košíc?

Odskočte si na raňajky do nami vybraných podnikov a naštartujte svoj deň v meste s atmosférou, jedlom i obsluhou podľa vášho gusta.

Invisible Hotel vám odhalí aj ďalšie miesta, pre ktoré sa oplatí vstávať.


Mohlo by Vás zaujímať