5 neviditeľných košických miest s Vladimírom 518

Text: Nikolas Bernáth

So známym raperom, výtvarníkom a popularizátorom architektúry Vladimírom 518 sme sa stretli pred jeho košickým koncertom, aby sme s ním urobili rozhovor, o jeho tvorbe, architektúre či fenoméne miest. Vladimír po koncerte strávil noc v Invisible Hotel a na druhý deň, naše stetnutie pokračovalo prehliadkou košickej povojnovej modernistickej architektúry, na ktorú sa Vladimír špecializuje. Prezrite a prečítajte si tak o 5 košických stavbách, ktoré sme navštívili s Vladimírom 518.


1. Technická univerzita v Košiciach

Budova sa nachádza na mieste niekdajšej košickej likérky. V roku 1938 sa v areáli likérky konala Výstava východu, bola to jedna z najväčších výstav v stredoeurópskom regióne. Niektoré pavilóny slúžia ako budovy univerzity aj v súčasnosti. Hlavná budova TUKE bola dostavaná v roku 1972 a dodnes patrí medzi najväčšie na východnom Slovensku.

2. Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura

Nová nemocnica, nikto ju v Košiciach nenazve inak. Devätnásťposchodový monoblok vznikal od roku 1966 a bol dokončený v roku 1984. V čase výstavby patrila nemocnica k najvyšším budovám na Slovensku a stále je najvyššou budovou v meste.

3. Magistrát mesta Košice

Stavba začala svoju prevádzku v roku 1983 ako budova orgánov Komunistickej strany Slovenska. Dnes je sídlom Magistrátu mesta Košice. Išlo o v Českolovensku jedinečný projekt, keďže budova mala poňať niekoľko rôznych orgánov i pracovísk, ktoré dovtedy sídlili v osobitných budovách. Budova neskôr bola vzorom pre projektovanie iných straníckych sídiel v krajine. Zažitý názov “Biely dom” dal budove biely obklad plechových panelov. Pod monumentálnym schodiskom sa nachádza hospodársky a garážový dvor a ďalšie priestory či únikové cesty.

4. OD Dargov

Na mieste, kde dnes stojí obchodný dom Dargov, bolo kedysi železiarstvo, do ktorého viedla železničná vlečka a meštianske domy. V jednom z nich sa narodil významný medzivojnový architekt Ľudovít Oelschläger. Pôvodné stavby boli v sedemdesiatych rokoch zbúrané. Vtedajší najväčší obchodný dom v ČSSR sa začal stavať v roku 1980. Pod názvom Domino ho otvorili v roku 1987 a takmer okamžite ho z ideologických dôvodov premenovali na Dargov. Ten dnes ukrýva početné obchodné prevádzky a služby, ktoré sa osobitou atmosférou vymaňujú espritu súčasnych nákupných centier.

5. Nemocnica Košice-Šaca

Nemocnica doslova na okraji mesta. Dvanásťposchodovú stavbu začali stavať v roku 1962 Hutné stavby Košice podľa projektu pražských architektov. Jedným z nich bol Karel Prager, ktorý je autorom napríklad i kontroverznej brutalistickej stavby Novej scény v Prahe. Zariadenie slúžilo najmä pre potreby zamestnancov Východoslovenských železiarní, ktoré boli investorom výstavby nemocnice.

Vladimír 518 je známy výtvarník, raper, vydavateľ a popularizátor architektúry. Ku kultúre sa dostal ešte ako tínedžer, kedy vydával matalový zin. Neskôr prešiel k hiphopu, venoval sa graffiti a následne i rapu. Je spoluzakladateľom dnes už legendárnej českej skupiny PSH. Vydal 3 sólové albumy, najnovší s názvom ULRA! ULTRA! vyšiel v roku 2017.

S vydavatelstvom BIggBoss sa venuje zároveň i vydavateľskej činnosti. Je autorom super úspešnej trilógie kníh KMENY. Pod rovnomenným názvom pripravil i sériu dokumentárnych filmov pre Českú televíziu a v Moravskej galéri kurátoroval výstavu KMENY 90. Tvorí i ako voľný výtvarník.

Objavujte neviditeľné miesta Košíc s Invisible Hotel.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať