Kľúč k úspechu arthousového Kina Úsmev s riaditeľom Lukášom Berberichom

Začalo to ako občianske združenie Cinefil – na Dominikánskom námestí tu skupina kamošov niekoľko rokov premietala filmy pre 20 000 divákov ročne. Vtedajší projekt o centre audiovizuálnej kultúry sa napĺňa od roku 2015 v terajšom Kine Úsmev – jedného z najrozoznateľnejších hip miest v Košiciach, ktorého popularita naberá časom čoraz viac na intenzite. Riaditeľ kina a vizionár experimentálnych foriem storytellingu o plánoch do budúcnosti, ale aj o vnímaní kamenného kina v dobe multiplexov.

Výber špeciálneho obsahu

Hlavným znakom Kina Úsmev je profilovanie sa ako priestor pre náročnejšieho diváka. Ten tu nájde rozmanitú selekciu artových alebo umelecky ladených, nezávislých filmov spracovaných iným štýlom než klasické blockbustery v multiplexových kinách, ktoré zriedkavo pasujú k priestoru a duševnej sterilnosti nákupného centra. Lukáš zdôrazňuje: „Aj keď sa Úsmev nevyhýba komerčnej tvorbe a nasleduje program distribučných spoločností, určite by si nevybral film bez pridanej hodnoty priaznivej pre rozšírenie obzorov diváka samotného. Téma alebo žáner je silno prepojiteľná s prostredím staromódnej kinosály, kde si miestni diváci často najviac vychutnávajú práve československú produkciu.“ Špecialitou kina je 35-mm premietačka schovaná na poschodí nad točitým schodiskom. V budúcnosti sa dramaturgický tím chystá začleniť viac takýchto formátov do programu pre staršie ročníky aj mladých cinefilov.

Publikum a sprievodné eventy

Celý kolektív a vedenie Úsmevu sa od začiatku úzko orientuje na svojho diváka a snaží sa mu čo najviac ulahodiť s výberom artových aj komerčnejších filmov. Podľa Lukáša je dôležitá interakcia s ľuďmi, čím nadväzuje na dopyt po maratónoch Harryho Pottera a Pána prsteňov. Tie sa uskutočnili v minulých rokoch a dočkali sa naozaj silnej odozvy. „Ľudia tu počas maratónov strávili v podstate celý víkend – starší, mladší či rodičia s deťmi. Program sa preto snažíme prispôsobovať nášmu publiku a prirodzene vzniká z potreby komunity, ktorá sa tu okolo nás formuje. Pravidelne organizujeme alternatívne cestovateľské prednášky, cyklus Literatúra a film či festivaly ako Scandi (Severská filmová kolekcia), Festival izraelských filmov alebo Be2Can. Dvakrát ročne dávame priestor slovenským aj zahraničným stánkom na Street food festivale a sme považovaní za hlavné festivalové kino počas Art Film Festu.“

Jedinečnosť klubového kina

Kino Úsmev si získalo nejedného fanúšika v Košiciach aj mimo nich. Podľa jeho riaditeľa je rozdiel medzi kamenným kinom a multiplexom nepopierateľne aj v cenotvorbe nastavenej pre lístky na film či iné podujatie. Je to ale najmä o atmosfére, ktorá je spojená s priestorom kinosály a pôvodného zariadenia s novou profesionálnou technikou. Zjavným plusom je jednoznačne aj samotný bar a priestor pred kinosálou. „Milovníci filmu sa tu môžu usadiť a porozprávať o svojich dojmoch, ktoré počas premietania prežili. Ide o primárny rozdiel medzi týmto typom kina a anonymným prostredím multiplexu, kde sa po dopozeraní dostanete pred obchody alebo na parkovisko. Veľkou výhodou je taktiež poloha v centre mesta, kde netreba zachádzať ďaleko. Rovnako cítime, že miestni ľudia oceňujú našu snahu a sú veľmi ochotní podporiť takúto lokálnu aktivitu. To má pre nás nevypovedateľnú pridanú hodnotu.“

Ak sa chceš dozvedieť viac o Kine Úsmev, tu si prečítaš o jeho skrytých zaujímavostiach.

Hovorme o budúcnosti

Riaditeľ Kina Úsmev sa pravidelne zúčastňuje aktivít spojených s kinematografiou, ako sú európske festivaly alebo tie za hranicami kontinentu. Tvrdí, že ho fascinujú alternatívne pohľady na filmový zážitok a tendencie naprieč experimentálnym formám storytellingu, ktoré sú často predmetom súčasných diskusií a debát. Ako bude vyzerať kino v budúcnosti? Bude to ešte vôbec sociálna aktivita? „Pozorne sledujem témy rozšírenej reality a VR reality ako sprostredkovateľa iného filmového zážitku. V budúcich rokoch máme v pláne rozšíriť Úsmev o experimentálnu sálu, pomocou ktorej sa dá dosiahnuť úplne iný vnem z filmu, a to prevažne pri sociálnych alebo ekologických témach. Takéto filmy novou formou vypovedania príbehu zanechávajú výraznejšiu stopu v divákovi a to je niečo, čomu by sme sa chceli postupom času venovať.“

Nové vízie

Kino Úsmev bolo podporené a schválené mestom pred tromi rokmi pod nálepkou projektu Kino Úsmev ako centrum audiovizuálnej kultúry. To znamená, že nové nápady a prekvapivé inovácie sú ešte len za rohom. Lukáš priznáva, že by chcel program a činnosť v budúcnosti otočiť na producentskú sféru, keďže sám má podobné ambície. Cieľom by bolo teda podporiť lokálnu tvorbu miestnych scenáristov a vytvoriť im tak prostredie na vývoj filmu priamo u nás. Rovnako ako prezentácia hotového produktu, zaujíma Lukáša aj zapojenie sa do process makingu pri výrobe. „V podstate sme niečo už začali krátkymi rezidenčnými pobytmi s pomocou K.A.I.R. v minulých rokoch. Pár mesiacov u nás vtedy ostali umelci ako japonská animátorka Kaoru Furoko či český video-výtvarník Mark Ther. Tieto rezidencie by mohli v budúcnosti vytvoriť akúsi databázu námetov či scenárov.“

Vedenie tímu

Riaditeľ jedného z najpopulárnejších miest kam za filmom alebo posedením v Košiciach rozmýšľa pár sekúnd nad odpoveďou na otázku, čo sa najviac naučil za posledné 3 roky pri vedení biznisu. Ako podnikateľ a šéf kina sa naučil veľa o zodpovednosti za tím ľudí, ktorých manažuje a snaží sa vytvárať tie správne podmienky pre kvalitne zvládnutý chod celého organizmu. „Dôležitá je prirodzená pohoda a komunikácia pre mňa a mojich kolegov, kde si vieme navzájom vyjadriť, čo jeden od druhého očakávame. Získal som takto postupne mnoho znalostí ohľadom práce s ľuďmi a stále sa učím. Našim ľuďom poskytujeme možnosti na zlepšovanie sa či už formou rôznorodých školení alebo vycestovaním za tematicky orientovaným programom pre inšpiráciu v odbore, ktorému sa venujeme. Tak sa stalo napríklad návštevou newyorského filmového festivalu v roku 2018.“

Jedna z viac než fajn vecí na Košiciach je ochota miestnych, ktorí rozumejú duchu tvorené nami a pre nás“. To sa odzrkadlilo vo výraznej podpore pre výstavbu novej sály – Kina Impulz – cez crowdfundingovú službu, kedy sa za rekordných 37 dní vyzbieralo takmer 12 000 eur. Renovácia priestoru na účely komornejšieho zážitku o kapacite 20 miest sa plánuje do apríla tohto roku. Nezabudni potom, ale i teraz, zájsť na dobrý film. S nami máš lístky zadarmo.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať