Odpadom som sa začal zaoberať počas korona krízy. Vyzbierali sme už vyše 2500 vriec, vraví Jaroslav z Trash Heroes Košice

Situácia ohľadom koronavírusu a následnej krízy priniesla mnoho nečakaných riešení či výsledkov. Podnikatelia hľadali spôsoby, ako prežiť, kultúra utrpela, home office sa stal bežnou formou práce na diaľku. Na určitých povolaniach sa však kríza neodzrkadlila tak výrazne, ako napríklad u pracovníkov donáškovej služby. Jedným z nich je aj Jaroslav Stančák, ktorého čas v otvorených priestoroch doviedol k hromadnému zbieraniu odpadu na sídliskách a v okolí Košíc. Dnes je hlavnou tvárou občianskeho združenia Trash Heroes Košice a svojou činnosťou pravidelne motivuje obyvateľov mesta k nezištným verejným zbierkam odpadu. A podľa vlastných výpočtov prešlo kufrom jeho auta už cez 2500 vriec.

Koľko odpadu vyprodukujú Slováci ročne?

Podľa Informačného portálu rezortu Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, Enviroportál, vyprodukovali Slováci v roku 2019 v priemere 435 kg komunálneho odpadu na osobu. V roku 2018 bola produkcia KO prekvapivo najnižšia v Košickom kraji, a to 328,8 kg na obyvateľa. Okrem toho Slovensko zaznamenalo celkovú produkciu vyše 13 miliónov ton odpadu, vrátane komunálneho, čo tvorí 10 % nárast v porovnaní s rokom 2017. Konzumná doba teda prináša prirodzené zvyšovanie tvorby odpadu, no stále nedostatočná uvedomelosť voči životnému prostrediu vyúsťuje do zanedbaných okolí i centier miest, dedín a voľnej prírody. Jaroslav Stančák z mestskej časti Nad jazerom sa rozhodol veci vziať do vlastných rúk. Príležitosť sa podľa neho naskytla počas prvej vlny koronavírusu, kedy trávil prevažnú časť voľného času vo vonkajších priestoroch.

„Začalo to úplne obyčajne, nemá to za sebou žiadny dlhý príbeh. Najjednoduchšie povedané – vadil mi neporiadok. S kamarátmi sme si na sídlisku Nad jazerom všimli, že si ani nemáme kde sadnúť. Presúvali sme sa z jedného miesta na druhé a všade boli odpadky, či už vo väčšej alebo menšej miere. Vybral som vrecia z auta a pozbierali sme to.“

Nikto ma zbierať odpad neučil, cítíl som to prirodzene.

Jaroslav tvrdí, že jeho vzťah k životnému prostrediu a súčasnej záľube sa paradoxne neodvíja od výchovy či vzdelávania v škole, ale naopak z detstva stráveného na vidieku. „Nemuseli ma učiť zbierať po sebe odpad, alebo ho nevyhadzovať v prírode. To ona sama vo mne tieto pocity a pohnútky zanechala. Je krásny pocit, keď je okolo mňa čisto a úhľadne.“

V minulosti prežil istý čas v zahraničí, konkrétne vo Veľkej Británii, kde si uvedomil dôraz na estetické prostredie. Zmýšľanie o čistote vonkajšieho okolia je v ňom teda zakorenené dlhšie, no v plnej miere sa jej začal venovať v marci 2020. „Na svoj profil na Facebooku som zverejnil, čo a kde sme počas tých prvých dní zbierali. Malo to silnú odozvu a dostal som pozitívnu spätnú väzbu. Po krátkej dobe sme sa spolu s kamarátmi rozhodli založiť občianske združenie Trash Heroes Košice a vytvorili sme nám vlastnú stránku. Nejde o žiadnu zárobkovú činnosť a nie každý, kto sa s nami rozhodne zbierať odpadky, to vydrží robiť dlhodobo. Ja si však vážim každého jedného človeka, ktorý zbiera odpadky, hoci len jeden deň, či jednu hodinu. Má to význam a prináša to okamžitý výsledok.“

„Snažím sa motivovať svojím vlastným príkladom aj iných, chodievam zbierať odpadky napríklad aj ráno pred prácou. Na celú environmentálnu problematiku existuje úplne jednoduché riešenie – stačí nevyhadzovať odpad tam, kam nepatrí.“

Dobrý skutok = 10 vriec

Po založení občianskeho združenia Trash Heroes Košice sa zorganizovalo niekoľko verejných zbierok, z ktorých prvá sa konala pri vodnej nádrži Bukovec. Jaroslav spomína, že počet zúčastnených vtedy dosiahol 25, prišla dokonca i starostka priľahlej obce. Neskôr sa zbierky konali aj vo Veľkej Ide, na sídliskách Terasa či KVP. Dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú prísť zbierať odpadky, je podľa zakladateľa združenia mnoho: „Samozrejme, ľudia sa primárne zaujímajú o životné prostredie, no často chcú aj niečo napraviť, urobiť dobrý skutok, vynahradiť si prešľapy v osobnom živote. V skutočnosti však na pravom dôvode nezáleží, efekt je ten istý. Dôležitý je cieľ. Možno ho v súčasnosti alebo nasledujúcich rokoch my nepocítime, no pevne verím, že naše deti a budúca generácia áno. Som presvedčený o tom, že to prispeje k ich lepšiemu zdraviu.

Animovaný program o zamorených lesoch

Podľa Jaroslava Stančáka sú dvere do občianskeho združenia Trash Heroes Košice otvorené pre každého dobrého človeka, ktorý ukáže, že má srdce na správnom mieste, a to nielen pred členmi združenia. Svoju výpoveď končí so zreteľom na mladú generáciu a deti. „Chcel by som sa podieľať na tvorbe animovaného programu pre deti, ideálne rozprávky, o živote zvierat v lese zamorenom odpadkami. Verím, že deťom musíme ukázať druhú, odvrátenú stranu súvisiacu s dopadom nielen na životné prostredie, ale i na samotné živočíchy. Až keď si naše deti adoptujú nový pohľad a zmýšľanie, príde prelom. Nedávno mi tiež napadla myšlienka: ‚Tak blízko ľudí a tak ďaleko od človeka – odpad‘. Chcem sa usilovať o modelovanie pohľadu na životné prostredie u najmladších. Spôsoby, ako na to, ešte len hľadám.“

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať