Remeslá ako hnacia sila inovácií
Aké politiky potrebujeme, aby remeselná výroba v Košiciach dokázala využiť súčasnú technologickú revolúciu na rast, rozvoj a väčšiu konkurencieschopnosť?
Remeslá na Slovensku majú bohatú históriu. Od hrnčiarstva, cez textilnú tvorbu, až po drevorezbárstvo – umenie ľudových majstrov pretrvávalo stáročia. V dnešnej digitálnej dobe sa mnoho z týchto zručností ocitlo na pokraji zabudnutia. Avšak v tomto dedičstve je o veľa viac než len nostalgický odkaz minulosti.
V rámci paneurópskeho projektu EKIP sa v Košiciach 26. marca v priestoroch Kasární/Kulturparku uskutočnil workshop, ktorého cieľom bolo nastaviť nový postup pri dizajne politík, ktoré majú podporovať inovácie v kultúre a kreatívnom priemysle v prostredí európskych miest. Do projektu EKIP je zapojených 17 medzinárodných partnerov vrátane európskych miest ako sú Rotterdam, Lund a Saint Etienne, za Slovensko Bratislava (MIB) a Košice (CIKE).

Počas košického workshopu sme testovali návrhy možných politík, ktorých zámerom je podporiť inovatívny KKP sektor v meste. Mesto je ale chápané nielen ako mestská administrácia, ale ako široký ekosystém KKP firiem, profesionálov, vzdelávacích inštitúcii a inštitúcii, ktoré majú na starosti podporu inovácii, výskum a NGO. Experti z Košíc počas moderovaného procesu definovali inovačný ekosystém v meste, identifikovali aktérov v sektore – tých, ktorí sú dôležití vo vytváraní prostredia pre KKP vzhľadom na inovácie, vytvárali modely dopadov rôznych politických nástrojov (stratégií, modelov podpory, predpisov a pod.) na rozvoj inovácií a na záver spoločne priniesli kvalifikovaný assessment, t. j., aký dopad by navrhovaná politika mala v prostredí Košíc, pre ktorých stakeholdrov a v akom rozsahu, v akom časovom horizonte a podobne. Výsledkom je praktická a exaktná analýza impaktu určitej navrhnutej politiky pre vytváranie a podporu inovačného prostredia pre KKP v konkrétnom meste.
Workshop moderovaný Michalom Hladkým, riaditeľom EIT Culture & Creativity Co-Location Centra East, skúmal možné dopady politík, ktoré podporujú inovácie v remesle a remeselnej výrobe, ako aj ich vplyv na zvyšovanie inovačného potenciálu KKP a ďalších sektorov v Košiciach.
Inovácie vedené remeslami nie sú len o zachovaní tradícií, je to o ich adaptácii
Marcový workshop spojil rôznorodú skupinu zainteresovaných strán, s cieľom preskúmať a definovať potenciál remesiel ako hybnej sily inovácií. Základný koncept inovácií vedených remeslami zahŕňa široké spektrum možností, vrátane spoločenských zmien, vývoja nových materiálov a implementácie nových trhových prístupov. Účastníci workshopu si uvedomili zásadný význam podpory inovácií v sektore remesiel z niekoľkých kľúčových dôvodov a zhodli sa na tom, že podpora remeselného sektora má potenciál priniesť viacero zásadných benefitov:
- Ekonomický rast: Vytváranie nových pracovných príležitostí a podpora miestnych podnikateľov.
- Ochrana kultúrneho dedičstva: Zachovanie tradičných zručností pre budúce generácie.
- Duševné zdravie: Remeselná práca ako forma terapie a sebarealizácie.
- Udržateľnosť: Návrat k lokálnej výrobe s menším dopadom na životné prostredie.
- Komunitný rozvoj: Posilnenie miestnych väzieb a identity.

Napriek výzvam, ktorým remeslá a remeselná výroba celkovo čelia, aktéri z komunity a relevantných organizácii identifikovali aj množstvo príležitostí, ktoré možno využiť:
- Expanzia na zahraničné trhy: Celosvetovo rastie dopyt po ručne vyrábaných, udržateľných a eticky produkovaných výrobkoch.
- Remeselný turizmus: Workshopy a zážitkové aktivity môžu prilákať turistov a vytvoriť nové ekonomické príležitosti.
- Digitálna transformácia: Elektronický obchod a digitálny marketing môžu dramaticky rozšíriť dosah remeselníkov.
- Inštitucionálna podpora: Záväzok KSK a ďalších organizácií poskytuje silný základ pre úspech iniciatívy.
Úspech na zmenu stojí na spolupráci rôznorodých organizácií, ktoré spoločne vytvárajú funkčný ekosystém
Účastníci workshopu a odborníci z remeselného prostredia identifikovali ako kľúčových aktérov vládne a verejné inštitúcie – najmä Košický samosprávny kraj (KSK), ktorý označili za hlavného koordinátora a facilitátora inovačných politík v oblasti remesiel, so zodpovednosťou za poskytovanie infraštruktúry a finančnej podpory. Inovačné Centrum Košického kraja (ICKK) podporuje rozvoj podnikania, technologickú integráciu a podnikanie v kreatívnom sektore. Kreatívne centrum Košického kraja (KCKSK) poskytuje príležitosti na vytváranie sietí, vzdelávacie programy a inkubačnú podporu pre remeselné podniky. Dôležitú rolu zohrávajú vzdelávacie a výskumné inštitúcie ako je Fakulta umení, TUKE (Technická univerzita v Košiciach), ktorá prispieva výskumom, technickou expertízou a podporuje spoluprácu s dizajnérmi a inžiniermi.
Škola umeleckého priemyslu Jakobyho v Košiciach vzdeláva mladých remeselníkov v tradičných aj súčasných technikách. Textilné centrum o.z. sa špecializuje na vzdelávanie v textilných remeslách, inovácie v udržateľnej výrobe textílií a integráciu tradície s modernosťou. RINK (inkubátor pre remeselníkov) spája tradičných remeselníkov s trhmi a modernými obchodnými postupmi. Zároveň remeselné a kreatívne priemyselné organizácie ako je Creative Industry Košice (CIKE), ktoré spája politiku, podnikateľskú sféru a kreatívne sektory, podporuje medzinárodnú spoluprácu a rozvoj projektov. MAME Market a SAShE.sk poskytujú dôležité predajné kanály a zviditeľňujú remeselníkov prostredníctvom svojich online a fyzických platforiem. GemArt – Gemerský umelecký inštitút, Ateliér MYtkame, Štúdio Švarc s.r.o. a ďalšie individuálne remeselné podniky a dizajnérske štúdiá prispievajú špecifickými odbornými znalosťami a poháňajú inovácie v rámci svojich príslušných oblastí ako je keramika a textil. A nakoniec organizácie ako Tabačka Kulturfabrik, Dizajn DEPO, Business Košice a VisitKošice poskytujú priestor na spoluprácu, vytváranie sietí a propagáciu remesiel a kreatívnych odvetví.

Navrhované politické intervencie sú navrhnuté tak, aby riešili existujúce výzvy a využili identifikované príležitosti
Počas workshopu sa účastníci zhodli na niektorých nutných kľúčových opatreniach:
• Vytvorenie platformy: Vytvorenie spoločného podujatia alebo priestoru, vrátane potenciálnej digitálnej platformy, sa považuje za nevyhnutné pre regionálnych remeselných hráčov na prepojenie, zdieľanie zdrojov (ľudských, technických, priestorových) a kolektívnu prezentáciu svojej práce a to na domácej aj medzinárodnej úrovni. Táto platforma má riešiť súčasný nedostatok informovanosti v rámci samotnej regionálnej remeselnej scény.
• Rozvoj infraštruktúry: Posilnenie existujúcich kultúrnych a remeselných inštitúcií, vrátane rozvoja centier zdieľaných služieb a coworkingových priestorov, je prioritou. Tieto centrá by remeselníkom poskytli prístup k odborným zdrojom ako je právne a finančné poradenstvo, podpora pri získavaní grantov a marketingová pomoc, čím by sa znížili prevádzkové náklady a podporila by sa spolupráca.
• Rozširovanie trhu: Zvýšenie regionálnej a medzinárodnej viditeľnosti miestnych remeselných výrobcov prostredníctvom výstav, online platforiem a obchodných misií je kľúčové pre hospodársky rast. Rozvoj regionálnej platformy elektronického obchodu, potenciálne na základe existujúcich platforiem ako SAShE.sk alebo oživenie konceptu „CulturalCake“ sa považuje za životne dôležité pre oslovenie širších trhov.
• Vzdelávanie a zvyšovanie kvalifikácie: Spolupráca s univerzitami a odbornými školami na zavedení inovatívnych programov zameraných na remeslá, spolu s remeselnými inkubátormi poskytujúcimi školenia v oblasti obchodných modelov, marketingu a digitálneho predaja je nevyhnutná na vybavenie remeselníkov modernými zručnosťami. Dôraz sa kladie aj na prenos vedomostí medzi tradičnými remeselníkmi a mladšími dizajnérmi.
• Budovanie značky a certifikácia: Vyvinutie systému certifikácie pre autentické slovenské remeselné výrobky (regionálna značka) má za cieľ zvýšiť ich vnímanú hodnotu a exportný potenciál.

Očakávaný dopad týchto intervencií je významný a siaha od krátkodobého cez strednodobý, až po dlhodobý horizont
V krátkodobom horizonte (do 6 mesiacov) sa očakáva zameranie na vypracovanie akčného plánu a identifikáciu dostupných zdrojov financovania. Strednodobý horizont (1–3 roky) si kladie za cieľ vytvorenie centra zdieľaných služieb, zvýšenie viditeľnosti prostredníctvom marketingových kampaní a veľtrhov, ako aj posilnenie vzdelávacieho systému o obchodné školenia zamerané na remeslá. A dlhodobý horizont (5+ rokov) smeruje k ambícii dosiahnuť 5 % rast počtu remeselníkov, vybudovať silnú regionálnu a medzinárodnú prítomnosť a zabezpečiť integráciu remeselných odvetví do hlavných hospodárskych a kultúrnych politík.
Identifikované ďalšie kroky na posun vpred zahŕňajú určenie KSK ako vedúcej organizácie na dohľad a riadenie iniciatívy, zriadenie centra zdieľaných služieb na poskytovanie základnej podpory remeselníkom, vybudovanie digitálnej predajnej platformy alebo partnerstvo s existujúcimi platformami, rozšírenie iniciatív v oblasti veľtrhov a exportu s cieľom zvýšiť prístup na medzinárodné trhy ako aj posilnenie programov vzdelávania a zvyšovania kvalifikácie v spolupráci so vzdelávacími inštitúciami.
Účastníci workshopu sa zhodli, že v prípade neuskutočnenia týchto intervencií by mohli nastať viaceré negatívne dôsledky – vrátane klesajúcej konkurencieschopnosti slovenských remesiel, poklesu príjmov remeselníkov vedúceho k zatváraniu podnikov, straty tradičných remeselných techník, oslabovania kultúrnej identity a znižujúcej sa angažovanosti komunity.
Úspešná implementácia politických intervencií by mohla na druhej strane, viesť k výraznému oživeniu remeselného sektora, nielen ako turistickej atrakcie, ale ako životaschopného ekonomického odvetvia. S 5% nárastom počtu remeselníkov, významným zvýšením online predaja, rozvojom exportných partnerstiev a väčšou spoluprácou s inými kreatívnymi odvetviami by sa Slovensko mohlo stať uznávaným centrom inovatívneho remesla.
Workshop pre inovácie vedené remeslami v Košiciach predstavuje len prvý krok v strategickom a komplexnom úsilí o revitalizáciu tradičného remeselného sektora prostredníctvom podpory inovácií v rôznych dimenziách. Dôraz na spoluprácu, rozvoj infraštruktúry, prístup na trh, zvyšovanie kvalifikácie a strategickú koordináciu, najmä s navrhovaným vedením KSK, predstavuje významný prísľub pre transformáciu remeselného odvetvia na kľúčovú hnaciu silu regionálnej hospodárskej a kultúrnej prosperity. Účastníci workshopu spoločne vypracovali prvú verziu možnej stratégie, ako prepojiť bohaté kultúrne dedičstvo s modernými požiadavkami trhu. Nejde len o zachovanie minulosti – ide o vytvorenie budúcnosti, v ktorej tradičné zručnosti a hodnoty nájdu svoje miesto v digitálnom svete.
Projekt je financovaný Európskou úniou. Vyjadrené názory a stanoviská sú však len názormi autora (autorov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie. Európska únia ani orgán poskytujúci grant za ne nenesú zodpovednosť.