Rozlúskni mesto Košice. Nový knižný sprievodca City Cracker

Nový spôsob ako predstaviť mesto – City Cracker je autorský, stručný a nekonvenčný sprievodca voľným časom v Košiciach. Opisuje sídliská, feel-good miesta, kultúru aj bary, bizarné situácie, stručnú históriu Košíc či maďarské súvislosti. Je písaný pre tých, ktorí sa chcú mestom pochváliť a pre tých, ktorí ho chcú spoznať. Nasledujúci článok ti ponúkne podstatnú ochutnávku toho, čo nájdeš vnútri – úryvky z lokálnej abecedy, extra foto materiál, jeho myšlienku a hlavne to, kde si ho už dnes môžeš kúpiť aj ty.

1. Čo to je a prečo to musíš mať

City Cracker je sprievodca, ktorý ponúka alternatívny a zároveň vše-objímajúci pohľad na mesto Košice. Obsahuje tipy kam na kávu v galérii, kam bajkovať, na wellness, jogu, suveníry, coworking, skvelé jedlo, undergroundové bary. Dokonca ako vyliečiť zlomené srdce či opicu. Nachádza krásu v ošarpaných budovách, popraskaných sochách i často prehliadaných mozaikách. Svojím vzhľadom nápadne pripomína magazín – od ostatných bedekrov sa však odlišuje obsahom, ale aj veľkým množstvom originálnych fotiek, neformálnym textom a odvážnou grafickou úpravou. Je to kniha, ktorá funguje nielen na spoznávanie mesta, ale chceš ju mať aj položenú na stole medzi zbierkou tvojich štýlových kníh.

Tento netradičný sprievodca vznikol ako potreba predstaviť mesto skutočné, a to očami ľudí, ktorí v ňom žijú. Je to práve City Cracker („to crack open“ – rozlúsknuť), ktorý vyberá mesto z orechovej škrupinky a otvára príležitosti na jeho dôvernejšie spoznanie. Zároveň sa snaží trefne a s humorom riešiť emóciu, ktorú môže človek v meste cítiť. Aj keď kniha určite neobsiahla úplne všetky zaujímavé miesta Košíc, jej úlohou je predovšetkým čo najpresvedčivejšie vtiahnuť čitateľa do každodenného diania v meste tak, ako ho poznajú miestni lokál patrioti.

2. Ako ho čítať?

City Cracker je založený na úplne novom spôsobe nazerania na mesto, a to skrz Local Alphabet – osnovy, ktorá abecedne zoraďuje myšlienky, nálady a situácie, ktoré zažívajú všetci. V praxi to znamená, že každé písmeno v knihe označuje miestny kód (Adventure time, Bike or die) a odkazuje na tie miesta, ktoré tvoria skutočnú dušu mesta. Pod písmenom R preto určite nehľadaj reštaurácie – tu sa napríklad nachádza kapitola Remedy your hungover. Local Alphabet je tiež obohatená o stručný, no highlightový prehľad košickej histórie v podaní miestnej sprievodcovskej legendy Milana Kolcuna.

Aby si sa v miestnej abecede vedel/a pohybovať (aj ty, ktorý/á ňou ešte nerozprávaš) rýchlo a našiel presne to, čo potrebuješ, ľahkú orientáciu ti umožňuje šesť hashtagov: #meet, #see, #drink, #eat, #exercise, #relax. Práve tie vystihujú, čo na danej adrese môžeš zažiť.

Druhá časť City Crackera, The Non-Guides, dáva priestor hlasom mladých lokálov na témy, ktorým všetci traja výborne rozumejú: urbex, umenie a história. Kým Maroš opisuje príbehy a charakter jednotlivých panelových sídlisk, Dominika sleduje galerijnú scénu mesta a Ivo rozpráva o maďarských Košiciach. Takto spoznáš vychytávky mesta nielen na Hlavnej ulici a v centre mesta, ale aj v jeho okolitých častiach, často schovaných medzi bytovkami. Navyše, mesto tak môžeš vnímať práve cez ľudí, ktorí ho dôverne poznajú a neúnavne odhaľujú naďalej. To ti len tak hocikto/hocikde neumožní.

K rýchlej orientácii ti pomôžu nielen hashtagy, ale aj online mapa Košíc. Nájdeš ju na invisiblemap.sk

Aj keď je tento sprievodca písaný v angličtine, nemusíš byť ten najplynulejší spíker – Cracker je plný fotografií, ktoré hovoria vlastným jazykom. Navyše! Jeho angličtina je osobná, hravá, pútavá a slangová. K univerzálnosti taktiež prispieva mnoho skrytých literárnych, hudobných i historických referencií, ktoré môžeš cracknúť rovnako ako mesto. Svojou trúfalosťou sa jazyk tejto knihy snaží pomedzi riadky a dvojzmysly priblížiť Košice svojmu čitateľovi. Ako známemu či kamošovi.

Toto je pár príkladov z časti Local Alphabet:

C – Coffee

Authentic coffee gem: There’s nothing like perfectly skimmed milk that will make you raise a fist to the sky and howl. Just like Allen Ginsberg did. At Šálka kávy, literally translated to Cup of Coffee, baristas know how to boost your energy.

D – Date hard, break hearts

Heart-broken: Didn’t your dates work out just fine? Are you looking for some legal opiates? You need something sweet. Café de Paris has it all. The local Frenchman prepares the greatest selection of the finger-licking cakes that will make you forget your woes. At least for a while.

U – Underground

Collosseum: How hard-core are you? What are your deathcore limits? Collosseum embodies Košice’s utmost fiery core. You’ve got to feel it on your own.

3. Čo je na ňom výnimočné?

City Cracker je druhým vydaním lokálneho sprievodcu mestom Košice z dielne Creative Industry Košice a autorky Barbary Rusnákovej. Chceme vyjadriť nesmiernu vďaku všetkým zapojeným za nezabudnuteľné zážitky, ktoré sme sa snažili znázorniť slovom i fotkou vo forme tohto vizuálne atraktívneho guide-a. Jeho úlohou je vypovedať o každodennom živote v Košiciach svojím osobným a zábavným prístupom. A vytvoriť tak coffee table magazín s plným využitím priestoru na obsah a fotky Košíc, aké ešte neboli publikované v žiadnom inom sprievodcovi.

Fotografie vznikli počas programu Foto Academy by CIKE x Woont pod odborným vedením audiovizuálneho štúdia Woont. Každá fotka bola vyberaná podľa témy, ktorú v meste ukazuje. Nájdeš tu preto street fotografiu, no i amatérske fotky a produktové obrázky. Cracker ponúka aj exkluzívne zábery z výškových budov – pri kapitole Roam around with a suburb cruiser o košických perifériách sme mali šťastie navštíviť strechy rôznych sídlisk ako Jazero, Železníky či Novú nemocnicu na Terase. V takejto zostave nenájdeš mesto v žiadnej inej knihe.

Grafické spracovanie košickým štúdiom 436 dopĺňa dynamiku publikácie a prezentovaných miest. Pomáha odrážať to, čo lokálni ľudia považujú za najlepšie, no nie nevyhnutne najkrajšie, na Košiciach. Zlomený modrý dáždnik na obálke spolu s výraznou žltou nie je žiadna náhoda. Mimochodom, komu sa takto V Košiciach dáždnik nezlomil, nevie kde je sever.

Odkryť lokálnu abecedu City Crackera znamená vidieť a precítiť mesto rovnako ako ľudia, ktorí v ňom žijú a hrdo ho ľúbia celým srdcom. Ich príbehy nájdeš vnútri každého jedného výtlačku.

4. (Tak teda) kde si ho môžem kúpiť?

Predajných miest je viac – to preto aby bol Cracker čo najbližšie k hrdým Košičanom a návštevníkom, ktorí chcú mesto skutočne spoznať, či tým, ktorí len majú radi/y pekné dizajnové knihy.

City Cracker si práve teraz môžeš kúpiť na týchto predajných miestach len za 14,90 €

Kníhkupectvo ArtForum: Hlavná 87, 040 01 Staré Mesto
Informačné centrum MiC KOŠICE: Hlavná 32, 040 01 Staré Mesto
Regionálny informačný bod: Hlavná 48, 040 01 Staré Mesto
Visit Košice, Hlavná 59, 040 01 Staré Mesto
Pogo Urban Cafe, Hlavná 102/43, 040 01 Košice

A čoskoro pribudne mnoho ďalších.

Ak nemáš ani jedno z predajných miest po ceste, napíš nám na citycracker@cike.sk a my sa ti ozveme späť s podmienkami, za akých ti vieme knihu či viac výtlačkov doručiť priamo na tvoju adresu.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať