Títo ľudia myslia dopredu. Stretnete ich v 4 bezobalových obchodoch v Košiciach

Zdá sa, že trend zero-waste nakupovania je globálnym hitom. Každý z týchto bezobalových obchodov vedie majiteľ, ktorého motív a príbeh pomáha posúvať košických obyvateľov vpred ekologickejšiemu spôsobu nakupovania potravín a drogérie.

Jednoducho Neodpadovo

Krátko pred vianočnými sviatkami v roku 2018 sa otvoril nový priestor v dvore na Mäsiarskej ulici. Dlho pripravovaný projekt dvoch kuchárov z takmer najznámejšej vegetariánskej a vegánskej reštaurácie/čajovne v meste sa rozbiehal postupne, a to zbieraním skúseností a popravde aj hľadaním financií. Richard Rabatin a Viktor Nemergut si už pár mesiacov užívajú nový kolobeh života – bezobalový obchod a kaviareň s ručne maľovanými ilustráciami v menu sa snaží podporovať aj slovenskú ekonomiku.

„Sledujeme život okolo seba a spotrebu materiálov v konzumnej spoločnosti. Chceli sme preto vytvoriť niečo, čím by sme dopomohli k zníženiu odpadu a motivovali tak ostatných k zmene. Ľudia k nám začali chodiť a pevne veríme, že ich bude čoraz viac. Všetko, čo u nás ponúkame, sa nedá čerpať zo slovenskej produkcie, no napriek tomu sa chceme v budúcnosti zameriavať prevažne na náš lokálny a slovenský trh,“ vraví Richard.

V Jednoducho Neodpadovo preto nájdeš slovenské korenia ako rascu, papriku, majorán, repkový olej, šošovicu, med, byliny či celozrnné, špaldové alebo pohánkové cestoviny. Bonusom tohto obchodu je Ester Šefčíková, útla košická postavička v ľudovom šate, známa v hlinených a kávových kruhoch. Ester vie o bylinách a ich nálevoch, macerátoch, odvaroch a tinktúrach natoľko, že ti pripraví ten najvhodnejší nápoj so správnym využitím potenciálu danej rastliny a ešte ťa pritom tak rozosmeje, až zabudneš, že si si sem zaskočil na polhodinku. Ani by si neveril/a, ako ľahko sa dá Frida Kahlo prepojiť s východoslovenským prejavom.

TIP: Každý deň si tu môžeš objednať čerstvo upečený koláč alebo kúpiť kváskový či klasický chlieb s droždím, priamo z pece. A štvrtky sú úplne bezlepkové.

Košická Špajza

Košický rodák Lukáš Majerník sa po rokoch strávených v Dubnici nad Váhom rozhodol vrátiť do Košíc a rozbehnúť bezobalový biznis inšpirovaný podobným obchodom v predchádzajúcom bydlisku. Tvrdí, že sa so svojou rodinou časom prekonvertoval na tento typ nakupovania. Hovorí taktiež o estetickej úhľadnosti potravín v svojej domácnosti po tom, ako sa zbavil veľkej časti plastových sáčkov a obalov. Lukáš nám rozpovedal, ako sa mu hodnoty zmenili po narodení jeho detí.

„Dívam sa na budúcnosť a vnímam zabezpečenie detí z viacerých uhlov. Nejde len o finančné sporenie, ale taktiež aby mala ďalšia generácia a naše deti kde žiť, a tým myslím nie medzi odpadkami. Chcem si s plným svedomím povedať, že som urobil maximum, aké som pre ich budúcnosť vedel.“

Masarykova ulica je užitočným miestom na košickej mape, pretože je trochu ďalej od centra a môžeš si tu nakúpiť v totálnom kľude a sám. S naberačkou. Úplne iný dojem z nakupovania prezradil aj kamarát, ktorý vysvetľuje, že táto zábavnejšia forma nákupu mu oveľa viac chutí a je vlastne lacnejšia než umelá či konzervovaná zo supermarketu. Košická Špajza ponúka na predaj široké spektrum sušeného ovocia, z ktorého niektoré bolo sušené mrazom, čo je známe ako najšetrnejší spôsob zachovania vyše 90% pôvodných kvalít daného ovocia. Takto spracované tu nájdeš maliny, jahody, aróniu, broskyne, slivky, pithahayu ale aj ‘obyčajne’ sušené ovocie bez síranov ako tropické mango.

TIP: Ochutnaj kombinatoriku rôznych orechov s variáciami čokolád alebo wasabi príchute za vynikajúcu cenu. Odporúčanie: kešu v mliečnej.

Na kôpke

O Saši Varšovej sa toho v médiách už popísalo mnoho – bola totiž prvou zakladateľkou bezobalového obchodu v Košiciach. Za svoje prvenstvo ďakuje mnohým zahraničným cestám v Indii a Mexiku, kde videla skutočný waste/odpad a bezobalovému obchodu, v ktorom nakupovala v Barcelone. Po návrate do rodného mesta sa preto rozhodla vziať veci do vlastných rúk a otvoriť si vtedy ešte riskantnú prevádzku v pokojnej zóne Park Angelinum. Drobná miestnosť disponuje množstvom slovenských cestovín a je vhodným obchodom na nákup korenín, najnovšie kardamónu a provensálskeho korenia s levanduľovým kvetom či cejlónskej škorice.

Na kôpke predstavuje celkom iný zážitok z nakupovania v porovnaní s veľkoobchodným koncentrátom svetiel a zvukov pri ohlasovaní akcií či reklamy. Moji zákazníci si sem chodia pokecať, ukľudniť sa, často vravia, že akoby na terapiu. Poznám každého jedného zákazníka a zaujímajú ma ich osudy. Celé nakupovanie je zrazu o interakcii a nie o pípaní pokladne.“ Saša si uvedomuje nedostatky slovenských dodávateľov, a napriek snaženiu sa o slovenské výrobky, máva aj zahraničné. Dôležitou je pre ňu predovšetkým samotná kvalita suroviny a zdraviu prospešnosť ingrediencie.

TIP: Zainvestuj do nesíreného a necukreného sušeného ovocia alebo si vyber z množstva vločiek či extra panenského olivového oleja lisovaného za studena.

Ekologická čapovaná drogéria

Anna Bérešová v minulosti hľadala nové formy podnikania, akým by sa venovala. Vždy mala vzťah k šetreniu a zhodou okolností sa dostala k ekologickej značke Delizia rozšírenej v Taliansku a jej európskych pobočkách. Po otestovaní produktov na vlastnej koži si otvorila prvú bezobalovú eko drogérku na Ludmanskej ulici v Košiciach. Tu si môžeš priniesť vlastnú nádobu, do ktorej si vyberieš ľubovoľné množstvo sortimentu. Značka Delizia nie je rastlinného pôvodu, má ale jemnejšie chemické zloženie, ktorého roztok je v prírode odbúrateľný na viac než 90%.

„Táto drogéria je vyššej kvality a je určená hlavne pre nemocnice, reštaurácie, školy. Je vhodná do čističky odpadových vôd alebo septiku. Distribútor sa nachádza v Žiline, odkiaľ a kam spätne putujú všetky nádoby, ktoré tu mám na opätovnú recykláciu. Delizia na Slovensku funguje už štvrtý rok a obchodov v celej krajine je zhruba 40. Podľa mňa musí každý začať od seba, ak chceme niečo zmeniť,“ vraví Anna.

V ponuke sú rôzne vône aviváží a pracieho gélu – ak náhodou nemáš poruke vlastnú fľašu, niektoré nádoby sú buď zadarmo alebo na predaj. Anna v Ekologickej čapovanej drogérii taktiež predáva rôzne iné produkty slovenskej produkcie či kozmetiku.

TIP: Bio mydlo s vysokým percentom kozieho mlieka z lokálnej čergovskej produkcie.

Fľaše, sklíčka, dózičky, sáčky. Ak náhodou nemáš kde v Košiciach prespať, všetko si môžeš doniesť do akejkoľvek izby Invisible Hotela. My sa postaráme o to, aby sa ti do rúk dostal špeciálny uvítací balíček s lokálnymi produktami – a to úplne zadarmo.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať