Aké je to zažiť súkromnú prehliadku Východoslovenskej galérie?

Text: Nikolas Bernáth

Pozrite sa s nami do galérie s najväčšou zbierkou diel Košickej moderny. Jedno z najvýznamnejších diel tohto fenoménu nájdete v špeciálnej forme práve v jednej z izieb Invisible Hotela. V našej súťaži „Invisible Hotel Experience“ mali výhercovia okrem pobytu v izbe možnosť zažiť exkluzívnu prehliadku Východoslovenskej galérie, priamo s jej riaditeľkou Dorotou Kenderovou.

Predtým, než sme sa dostali k samotným výstavám, nám riaditeľka galérie ozrejmila bohatú históriu budovy, v ktorej dnes VSG sídli. Bývalý Župný dom z roku 1779 prešiel niekoľkými prestavbami. Naposledy bol rekonštruovaný v roku 2013, keď galérii pribudli i nové priestory. Historicky dôležitým miestom v galérii je Historická sála. V tejto zasadacej sieni sa 5. apríla 1945 uskutočnilo prvé zasadnutie československej vlády a bol tu vyhlásený i Košický vládny program.

Galéria dnes disponuje vskutku veľkolepými priestormi. V suteréne sa nachádzajú zrekonštruované priestory, aké by ste našli len málokde. Betón a odkryté steny dodávajú výstavám prevažne súčasného umenia jedinečnú atmosféru. Na prízemí nájdete časť galérie, ktorá funguje ako lab pre najaktuálnejšie projekty a mladé umenie. V sálach na poschodí sa zasa uskutočňujú dlhodobé a veľké výstavné projekty.

Jedným z takých je i práve prebiehajúca výstava „PO MODERNE / Metropola východu 1945–1989“, ktorú pre VSG pripravil kurátor Peter Tajkov. Výstava sa venuje práve umelcom, ktorí nadviazali na úspešné obdobie Košickej moderny a aj počas socializmu v Košiciach tvorili výnimočné diela.

Košice sa od 50. rokov začali razantne meniť. Zobrazujú to i mnohé vystavené diela. Košice sa postupne transformovali na industriálnu metropolu. Do Košíc sa za prácou hrnulo mnoho nových obyvateľov a zmenila sa aj atmosféra mesta. Tá výrazne ovplyvňovala i v meste tvoriacich umelcov. V období socialistického režimu a nastoleného socialistického realizmu však na neoficiálnej scéne vznikali i progresívne diela, ktoré dnes právom patria do dejín slovenského umenia.

Po výstave „PO MODERNE“ sme sa presunuli na prízemie, kde prezentuje výtvarník Jaro Varga „Situáciu po príchode poplašnej hliadky“. Jedná sa o projekt, ktorý sa venuje vážnej problematike československej hranice počas rokov, ktoré vytyčuje i predošlá výstava. Pri snahe utiecť do západnej Európy prišli mnohí československí utečenci pri železnej opone o život.

Prehliadku sme končili v suteréne, kde je nainštalovaná retrospektívna výstava košického výtvarníka Marka Blaža, s názvom Horror Vacui. Predstavuje na nej rozsiahlu a rôznorodú tvorbu od 90. rokov až po dnešok. Skrz kresby, koláže a počítačové grafiky, ale i maľby, fotografie a objekty, zobrazuje svoje zážitky, informácie z médií, príbehy, či veci každodenného charakteru.

Ak máte i vy chuť zažiť privátnu prehliadku galérie, nechať sa viesť jednotlivými výstavami a spoznať mnoho skrytých zaujímavých faktov o galérii, umelcoch a jednotlivých dielach, či dokonca nahliadnuť i do depozitu, v ktorom sa ukrýva 7000 diel, ubytujte sa u nás v Invisible Hotel a zažite Košice ako jedinečný zážitok.

Navyše, Východoslovenská galéria prichádza v tomto roku s novinkou, ktorou je možnosť zakúpiť si permanentku v troch cenových kategóriách v závislosti od ponúkaných foriem benefitov (VIP prehliadky, neobmedzený vstup do výstavných siení v čase otváracích hodín, prístup na všetky sprievodné podujatia a pod.). Viac informácií nájdete na webovej stránke VSG.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať