Košické laboratóriá súčasného media artu
text: Nikolas Bernáth
Košice majú štatút tvorivého mesta už viac ako 10 rokov, čo prinieslo mnohé výhody vo forme kontaktov či investícií v umeleckej sfére. Aj vďaka tomu Košice získali minulý rok ako jediné mesto na Slovensku členstvo v prestížnej sieti UNESCO Creative Cities Network. K tomuto svetovému výberu miest, ktoré definujú kreativitu ako hybný faktor rozvoja sa Košice pripájajú práve skrz mediálne umenie. Tento druh umenia reflektuje súčasnosť doby a spája tradičné prvky s digitálnym, elektronickým, či kybernetickým elementom. My sme sa vybrali do 5 laboratórií media artu, ktoré reprezentujú túto oblasť v našom meste. Spoznajte čo predstavuje slovo media art spolu s najnovším prírastkom scény Media Art Room od The Invisible Hotel.
1. Ateliér nových médií na Fakulte umení / Michal Murín
Ateliér je jedným z prvých a z najdôležitejších bodov na mape mediálneho umenia Košíc. Väčšina aktívnych miestnych novo-mediálnych umelcov navštevovala práve Fakultu umení. Tá vzdeláva študentov, ktorí si počas štúdia prejdú rôznymi kurzmi, ktoré ich vedú k aktuálnym umeleckým možnostiam ako zapojenie digitálnych technológií, programovanie či interaktivita.
Študenti vytvárajú progresívne diela v podobe interaktívnych inštalácií, kinetických objektov, či audiovizuálneho umenia, a to práve vďaka doc. Michalovi Murínovi, ktorý vedie Ateliér nových médií na košickej Fakulte Umení. Murín je poprednou postavou slovenskej výtvarnej scény, stál pri zrode zvukového umenia na Slovensku a mediálnemu umeniu sa teoreticky i výtvarne venuje už od 80. rokov.
2. DIG Gallery / Richard Kitta
Jediná svojho druhu v Európe, riaditeľ Richard Kitta orientuje výstavný program galérie na mediálne umenie, digitálne presahy, elektronickú literatúru, bio art či iné špecifické polohy umenia, ktoré prepájajú svet umenia a vedy. Jedným z highlightov tohto post-industriálneho priestoru bola výstava japonského sound dizajnéra Yuriho Suzuki.
DIG však nie je len galéria, ale aj skupina ľudí, ktorej sa úspešne darí vytvárať network na medzinárodnej scéne mediálneho umenia. Dôkazom toho je napríklad aj pozvanie na tokijský Japan Media Arts festival, no najmä spolupráca s popredným svetovým festivalom Ars Electronica. Ten sa dostal v roku 2016 aj do Košíc práve vďaka kolaborácii s DIG Gallery, v ktorej bola prezentovaná rozsiahla výstava výberu najlepších diel z predošlých ročníkov festivalu.
3. Biela noc / Zuzana Pacáková
Prechádzka mestom a stret s rôznymi umeleckými zastávkami – reč je o najnavštevovanejšom nočnom festivale Biela Noc v Košiciach. Ten vždy v októbri predstavuje vizuálne atraktívne inštalácie, koncerty, filmy, divadelné predstavenia, tanec, literatúru či živú performance, a tak raz za rok mení jesenný večer v netradičnú noc plnú nových zážitkov a stretnutí. Medzinárodný umelecký projekt má za úlohu priblížiť širokej verejnosti súčasné formy umenia rovnako ako aj netradičné, nepoznané a významné miesta v meste, v ktorom sa koná. Vznikol v Paríži ešte v roku 2002 odkiaľ sa postupne rozšíril do mnohých metropol sveta.
Biela noc mesta Košice od roku 2010 svojou unikátnosťou, zaujímavosťou, umeleckou kvalitou a rôznorodosťou dokazuje, že aj súčasné umenie vie pritiahnuť masy divákov všetkých vekových kategórií.
Pripravujeme Room Release Party a.k.a. vernisáž priamo na izbe s DJom a drinkami. Dátum aj čas sa dozvieš v pravej chvíli na The Invisible Hotel. Sleduj a stay tuned!
4. DAAVS / kolektív VUNU
Festival DAAVS organizuje kolektív študentov VUNU, ktorý stojí aj za novo-otvorenou VUNU Gallery. Koná sa každú jeseň a je venovaný kombinácii vizuálneho umenia a súčasnej hudby. Do Košíc prináša na dobu troch dní zahraničné i domáce projekty, ktoré súčasné vizuálne umenie a hudbu či zvuk priamo spájajú do komplexných fúzií alebo lavíruju niekde na hrane ich stretov. Elektronická hudba, výstavy digitálneho umenia, inter-mediálne divadlo či filmy so živou hudbou sú dôležitými súčasťami programu.
Festival zároveň plní i funkciu off-programu väčšieho projektu Art&Tech Days and Conference, ktorý je zameraný na prepájanie mediálneho umenia, technológií či inovácii. DAAVS má potenciál byť mladým a sviežim obohatením starších a už zabehnutých projektov v meste. Organizátorov DAAVS festivalu môžte stretnúť osobne v novo-otvorenej VUNU galérii.
5. Media Art Room / Boris Vaitovič, Štefan Pacák
Najnovší prírastok scény lokálneho umenia je dielo a izba Media Art Room navrhnutá pre návštevníka, ktorý sa chce ponoriť do odlišnej reality. Táto najmladšia spomedzi piatich design izieb The Invisible Hotel taktiež predstavuje progresívnu scénu košického media art-u. Jej meno je priamym odkazom na prestížne členstvo v sieti kreatívnych miest UNESCO v oblasti mediálneho umenia, ktoré mesto Košice získalo v minulom roku.
Interaktívna izba pozýva svojich hostí na cestu media art-u a rozmanitých zážitkov spojených so senzorickým vnímaním tohto umenia. V izbe si hostia môžu vychutnať živú panorámu mesta prostredníctvom aplikácie s rozšírenou realitou vytvorenej špeciálne pre Media Art Room. V stene je vstavaná sound artová stena s vyše 40 reproduktormi podsvietenými LED žiarovkami ovládaná interaktívnym laserom. Hologram Dómu sv. Alžbety, farebné tiene CMYK shadow a iné vychytávky dotvárajú dizajn izby, ktorej prísľubom je vízia Košíc očami jej lokálnych umelcov.
Autorom izby je novo-mediálny umelec Boris Vaitovič, ktorý nám taktiež poskytol rozhovor na tému spojenia vedy a umenia. Spolupráca architekta Štefana Pacáka a kolaborácia so spoločnosťami a osobnosťami ako Copyvait, Matsuko, GlobalLogic Slovakia, SHOWMEDIA, s Jakubom Piškom a inými sa stali významnou súčasťou pri tvorbe izby.
O mediálnom umení sa ľahko číta, no treba ho zažiť v skutočnosti – a to priamo v meste Košice. Preskúmaj alternatívnu stránku mesta a zisti na koľko sa dá kyberkultúra prepojiť s tradičným prístupom k umeniu.
Rezervuj si izbu na The Invisible Hotel a vyskúšaj jednotlivé súčasti media art-u na vlastný zrak a sluch!