Mobilizácia

Zbesile kráčam po Vrátnej ulici, hymnu Ukrajiny počujem už v jej polovici, hymnu spievanú falošne študentami zo slzami v očiach. Natáčam videá a posielam ich poetke do Rakúiska. S Katharinou Wenty sme v spojení od rána, tak ako s celou svetovou slamovou komunitou. Chceme poskytnúť azyl básnikom, niektorí sú už v Európe, niektorí chcú zaostať a bojovať. Prichádzam k dolnej bráne. Pódium je plné mladých ľudí s pomaľovanými tvárami, držia vlajky, modrá a žltá, modrá a žltá, modrá a žltá všade. Mám strach ale to má každý, v podvedomí ale hučí odvaha. Stretávam sa s priateľmi, s tými s ktorými som tu stál po Vražde Jána a Martiny. Gálik, Ivančo, Shoshana Chovan, podávame si ruky, objímame sa. „ V poslednej dobe sme tu nejako často.“ Zažartujem nemiestne. Len včera som zapaľoval sviečky na pomníku milencov…
SLÁVA UKRAJINI! HEROJAM SLÁVA! Ozýva sa z pódia. Kričíme, protestujeme, súcitíme. Sláva Ukrajini 24.2.2022 z úst ukrajinských študentov. Sláva Ukrajini 4.3.2022 z úst prezidenta Zelenského! Sláva Ukrajini 6.3.2022 na Koncerte za Ukrajinu z úst obrovského davu.
Po rokoch rozdelenia apelujem na jednotnosť. Ľavica – pravica, konzervatívni-liberálni, očkovaní- neočkovaní… všetko stráca zmysel. Musíme odpovedať ako ľudia, všetci spolu, nie je čas na zvady. Je štvrtok večer, do Košíc prichádzajú prvý utečenci, dav pochoduje cez hlavnú, Tomšovi Forróvi sa nepodarilo dostať do Kyjeva a tak spí tu.
Zatiaľ čo Európa onemela veľa mojich priateľov premýšľa ako sa dostať na hranice, ako vypratať neobývané izby, ako dať ukrajincom hlas. Porady kultúrnych aktérov, porady dobrovolíkov pri pive, porady pomáhajúcich na hraniciach. Kultúrne centrá menia programy rezidencií, miesto pre Ukrajincov- bezpečie pred vojnou, miesto pre Rusov a Bielorusov – bezpečie pred vládou. Dnes večer si väčšina z nás nainštaluje telegram. Známe tváre na stanici, známe tváre ponúkajúce pomoc, v K13 prebieha zbierka, oči priateľov z fialovými kruhmi, spať budú po vojne-triedia, vozia, triedia! Denisa Koleničová zo SME si pýta kontakty. Milióny pohľadov smerujú na nás v nemom úžase. A my? My sme nesklamali!
Je len pár dní po začiatku vojny, na Instagram Volodymira Zelenského pribudli tisíce sledovateľov. Ranná rutina, skontrolovať či žije, ešte pred raňajkami. Myslíme na Kryla, myslíme na Palacha, myslíme na Patočku, myslíme na Dubčeka. Konečne sa niekto nepredposral, konečne neryjeme držkou v zemi.
Každý pomáha, každý koho poznám. Mnohé centrá si oblepujú dvere priateľskou výzvou, dávajú jedlo a elektrinu a pitie a teplo zadarmo. Som v Kontakte s Lumírom Matim a Filharmóniou. Dankom Frankom, Tomášom Petraškom, Martinom Danim, Jaroslavom Džoganikom , Svjatoslavom Dohovičom, makáme, snažíme sa vytvoriť line upy, podporiť, dať hlas, vytvoriť koncert. Na telegrame si píšem s ľuďmi z Ukrajiny. Chcú hovoriť sú statoční, šialene statoční – hovoria! Ukrajinsky ale i rusky. Hľadajú ubytovanie, pre svojich blízkych ale i vzdialených, pre svojich rodákov. Pre tých ktorí nezbierali hovienka po psoch aj tých čo púšťali hlasno hudbu, pre tých ktorých decko nechcelo spať aj tých čo sa nepostavili v metre staršej pani. Už je to jedno zostala človečina. Zostala jednota. Píšeme, pomáhame, poskytujeme priestory. Mám jednoizbový byt, malý… mám ale kopec kontaktov – posúvam. Každý koho poznám kývol. U nás sa dajú dvaja, u nás ôsmi, u nás štyria. Od Rožňavy po Bratislavu. Hráme puzzle, puzzle s ľudskými osudmi. Umiestňujeme presný počet ľudí na ešte neznámi počet bytov! Nesklamali sme! Konečne sme nesklamali! Pmätám sa ako som sa ponáhľal cez vrátnu. Duneli mi podrážky do slov cudzej hymny. Hymny neskutočne odvážnych ľudí!
Hlavnou funkciou kultúrneho priemyslu v 21. storočí je vybudovať funkčnú sieť, profesionálnych prepojení, ktorá umožní kultúrnej i medzinárodnej výmene zážitkov, metód, či predstavení. Kultúrny pracovníci sú vzdelávaní na to aby konali rýchlo a efektívne a dokázali využiť minimálne zdroje na maximálnu efektivitu. Schopnosti viac ako potrebné v časoch vojny…

Invisible Mag z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať