Spoznaj mesto galérií, kde netreba zachádzať priďaleko

Múzeá a galérie sú nepochybne povestnou črtou mesta Košice. Ich počet a ľahká vzájomná dostupnosť umožňuje široký priestor pre skvele strávený čas s lokálnym i zahraničným umením. S obľúbenou miestnou blogerkou Dominikou sme sa rozhodli pre obhliadku piatich galérií v Košiciach, a to za jeden deň. Pri výbere sme uprednostnili tie obsahovo najvýznamnejšie, no zároveň sme zašli aj do najnovších prírastkov určených pre tvorbu menej známych umelcov. Obzri si s nami päť košických galérií, ktoré sú jedným z mnohých dôvodov prečo navštíviť mesto. Zastav sa v nich kedykoľvek. Začíname.


VUNU / Hlavná 20, Košice

Ako prvú sme navštívili čerstvo otvorenú VUNU Gallery, ktorá sa nachádza v pasáži na Hlavnej 20. Najnovší doplnok umeleckej scény mesta Košice ilustruje ako snaha mladých talentovaných ľudí dokáže viesť k výsledkom ako otvorenie si vlastnej galérie. Za VUNU totiž stojí produkcia kolektívu dvadsiatnikov, ktorí svojím úsilím dokázali vytvoriť priestor pre progresívnych umelcov. Práve oni sa so svojimi dielami často ešte nemôžu dostať do dlhšie zavedených galérií. Funny fact – VUNU sa riadi symbolickým pravidlom pre výstavu toho umelca, ktorý nemá nad 33 rokov.

Počas našej návštevy VUNU prebiehala výstava študenta pražskej UMPRUM Jakuba Chomu s titulom Living the Gimmick. Táto expozícia zobrazuje dojem istého ,,klamu” alebo nevedomia, v ktorom skrz preinformovanosť dnešnej doby žijeme. Jakub Choma do galérie priniesol štyri výrazne hybridné obrazy, ktoré sú maľbou a zároveň objektom. Z nich sa ďalej do interiéru galérie ťahajú reťaze, ktoré vedú k predmetom na vysypanom korku. Silný odkaz a vizuálne pôsobivá výstava tak naštartovala našu pro-galerijnú púť centrom mesta Košice.

Východoslovenská galéria / Alžbetina 22, Košice

Z VUNU Gallery sme sa presunuli na Alžbetinu ulicu, ktorá je jednou z najkrajších a najrušnejších ulíc v meste. Nachádzajú sa tu vedľa seba hneď dve galérie – Múzeum Vojtecha Löfflera a priestor Východoslovenskej galérie. Ide o historický meštiansky dom, ktorý sa dramaturgicky venuje lokálnym umelcom z Košíc a východoslovenského regiónu. My sme mali tú možnosť navštíviť výstavu XIX. – Umenie 19. storočia na východnom Slovensku. Výstava je rozdelená do niekoľkých tematických či geografických celkov. Rovnako ako vrcholil koniec 19. storočia, tak i výstava vrcholí v poslednej miestnosti dielami krajinárskeho formátu na princípoch impresionizmu. Zastúpenie tu majú jedni z najvýznamnejších autorov dejín slovenského umenia, menovite Ladislav Mednyánszky, či Ľudovít Čordák.

Múzeum Vojtecha Löfflera / Alžbetina 20, Košice

Z budovy VSG sme prešli priamo do susediaceho Múzea Vojtecha Löfflera. Táto galéria oslavuje tento rok 25. výročie svojho vzniku, a to priamo v Löfflerovom dome na Alžbetinej ulici. Zbierka múzea pokrýva rozmanitú škálu košických autorov a výtvarníkov, ako i keramické a sochárske diela. Jeho dolné podlažie predstavuje súčasné umenie a počas našej prehliadky sa tu konala výstava Tomáša Pichu s názvom Public Diaries. V galérii sme zastihli aj kurátora výstavy Jozefa Demetera.

Šopa Gallery / Mäsiarska 7, Košice

Len pár metrov od spomenutých galérií sa na Mäsiarskej ulici nachádza Šopa Gallery.  Pôvodný priestor Pyecka Studio a Street Art Communication okrem iného ponúka prezentácie súčasného umenia, komorné koncerty experimentálnej hudby, prednášky, workshopy a iný off program.

V čase našej návštevy galéria vystavovala projekt Jaroslava Kyšu – We see objects around us because of the light they create. Jaroslav Kyša sa vo výstave metaforicky zaoberá odchýlkami reality. Slúži mu na to sofistikovaný mechanizmus otáčavých sochárskych stojanov, na ktorých sú hlinené kópie predlohy. Predlohou je reálny kus kameňa. Hlinené kópie môžu návštevníci interaktívne kreovať ďalej. Dôležitým bodom výstavy sú LCD fólie na oknách galérie, ktoré rozkladajú slnečné lúče na základné farby spektra, a tak dopĺňajú celú výstavu o koncept dôležitosti svetla. Vďaka fóliám vzniká na viacerých konkrétnych miestach v galérii doslova dúhové svetlo, čo vedie k jedinečnému zážitku pre divákov.

Východoslovenská galéria / Hlavná 27, Košice

Našou poslednou zastávkou sa stala hlavná budova Východoslovenskej galérie na Hlavnej ulici. Najstaršia regionálna galéria na Slovensku vystavuje diela pre košickú i zahraničnú verejnosť už takmer 70 rokov. VSG má momentálne vyše 7-tisíc diel a zároveň sa zaoberá výskumom moderny a umeleckou tvorbou východného Slovenska.

Navštívili sme výstavu Petra Demeka, Status II. Autor sa v dielach zaoberá ideou formy a času. Forma tu zastupuje sochárske diela, ktoré sú prísne ohraničené Demekovou úspornou, až minimalistickou formou. Čas je vyjadrený ako zaznamenávanie trvania procesu myšlienkovej tvorby i fyzickej realizácie diela, no rovnako aj trvanie vnemu samotného diváka.

Chceš si vyskúšať päť galérií v jeden deň? Umelecko-kultúrny svet mesta Košice ti ponúka oveľa viac než vieš stihnúť za taký krátky čas. Napokon ty sa predsa náhliť nemusíš. Príď sa ubytovať do galérie samotnej v izbe Košická moderna od Invisible Hotel a objavuj umenie skrz tú najintímnejšiu prehliadku. Rezervácia je možná tu.

Našu sprievodkyňu Dominiku nájdeš na Instagrame.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať