Zaži s nami zákutia Hlavnej ulice v Košiciach

V poradí už druhé vydanie „Invisible Experience“ sme pripravili pre dve výherkyne, ktoré strávili pobyt v hotelovej izbe Zlatý poklad. Zároveň sme im pripravili i špeciálnu exkurziu košickými ulicami, galériámi a múzeami s miestnym historikom a popularizátorom mesta Milanom Kolcunom. Ten naše výherkyne vzal na prehliadku Hlavnej ulice, ktorá okrem dobre známeho Dómu či Štátneho divadla ukrýva veľa ďalších zaujímavostí. O niektorých z nich iste nevedia ani mnohí Košičania.

Prehliadku sme začali na recepcii hotela Zlatý dukát na Hlavnej 16, v ktorom sa izba nachádza. Milan Kolcun nám vysvetlil, prečo sa vlastne hotel volá Zlatý dukát. Ozrejmil nám i históriu Košického zlatého pokladu, ktorý bol nájdený v 30. rokoch na Hlavnej ulici. Táto téma sa stala základom pre autorské dizajnové spracovanie samotnej izby Invisible Hotel.

Pozrite sa i na ďalšie dizajnové izby Invisible Hotel.

Z hotela sme sa presunuli k len niekoľko metrov vzdialenému Múzeu archeológie pri Dolnej bráne. Ide o verejne prístupný archeologický komplex, ukrývajúci časti mestského opevnenia z 13. storočia. Odtiaľ sme prešli na Hlavnú 9 k pamätnej tabuli umiestnenej na rodnom dome inžiniera a staviteľa Bélu Gerstera, autora Korintského a spoluautora Panamského prieplavu.

Prehliadka pokračovala pasážou do Zvonárskej ulice, ktorá tvorí časť bývalého židovského mestečka. Tu stojí Stará synagóga, ktorá dnes slúži na prehliadky umenia a iné kultúrne účely. Takmer presne oproti synagóge sa nachádza Krčma — Nositeľ radu práce, v ktorej zastal čas uprostred 80. rokov. Nejde však o žiadnu retro dizajnovku, ale o skutočný a autentický pozostatok minulých čias. Na stene visia portréty pohlavárov bývalého režimu a rôzne iné dobové insígnie.

Neskôr sme zabočili do ďalšej pasáže a navštívili hudobniny MUSIC Center na Zvonárskej 12. Nájdete tu platne, rôzny iný tovar súvisiaci s hudbou a dokonca aj majiteľovu zbierku hračiek a ďalších rekvizít zo 60. rokov. Len niekoľko metrov od hudobnín sa nachádza Halmi Space. Ide o koncept, ktorý v sebe spája kaviareň, vegánsku kuchyňu a coworking. Na vizuálne pôsobivej terase si naše výherkyne zahrali na klavíri.

Po chvíli sme sa znova vrátili na Hlavnú ulicu, kde sme nemohli vynechať Dóm sv. Alžbety. Tento najväčší kostol na Slovensku, postavený v 14. storočí, je zároveň najvýchodnejšou gotickou katedrálou v Európe. Vo vnútri sme obdivovali oltáre, bronzovú krstiteľnicu, či početné nástenné maľby.

Od Dómu sme sa presunuli k Štátnemu divadlu. Dozvedeli sme sa o jeho rozmerných podzemných priestoroch, ktoré sa rozprestierajú pod parkom pri Immaculate a dostali sme výklad i o samotnej Immaculate, teda o morovom stĺpe.

Prehliadka sa skončila priamo pri budove na Hlavnej 68, v ktorej bol pri rekonštrukcii v roku 1935 náhodne objavený práve Košický zlatý poklad. Jeho osud bol následne ovplyvnený vojnou a ďalšími politickými okolnosťami. Počas druhej svetovej vojny bol napríklad ukrytý na tajnom mieste. V roku 1969 bol však vo Východoslovenskom múzeu vybudovaný rozmerný trezor špeciálne pre expozíciu Košického zlatého pokladu, ktorú si tam môžete pozrieť dodnes.

Chcete si s nami prejsť všetky miesta na mape? Booknite si izbu Zlatý poklad a zažite s Invisible Hotel rovnako jedinečný experience, ktorý nikde inde nenájdete.

text: Nikolas Bernáth, foto: Džagy

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať