4 turistické chaty v okolí Košíc, kde si zaručene oddýchneš. (Nielen) počas víkendov

Hľadáš miesta, kde relaxovať, ideálne v prírode? Horúce letné dni uprostred betónového mesta volajú po dobre strávenom víkende v obkolesení fotogenickej zelene. Alebo muránskych koňov. Nasledujúci článok odkrýva príbeh 4 chát v okolí mesta Košice, ktoré predstavujú, čo pre chatárov znamená ich spôsob života, oddych i zábava v uponáhľanej dobe.

Duch minulých režimov – Chata Lajoška

Chata staršia než celé storočie je situovaná pod jedným z Volovských vrchov, Predná holica. Na Lajošku sa dostaneš kratším výstupom z Jahodnej alebo Vyšného Klátova po žltej značke. Nachádza sa uprostred lesa v nadmorskej výške 908 metrov a tvorí dôležitú zastávku slovenskej cesty SNP a medzinárodnej náboženskej siete Camino de Santiago (Svätojakubská púť). Tá ju prepája s celoeurópsky označenou cestou vedúcou do Santiago de Compostela v Španielsku.

Takmer každý obyvateľ mesta i blízkeho okolia sem zavítal aspoň raz ako dieťa – podobne sa vyvinul aj osud chatárky Janky Fránikovej, ktorá tvrdí, že tu prežila väčšinu svojho voľného času v detstve i dospelosti: „Chodievala som sem už ako malá a neskôr veľakrát pomáhať, s rodinou i sama. Je to také zvláštne, hrávali sme sa tu ako deti a napokon sa zo mňa stala chatárka. Lajoška bola pre mňa vždy srdcovka. Teraz tu takto chatárčim už tri a pol roka. V meste aj počas jedného voľného dňa vnímam teplo, hluk a chaos, ktorý sa nevyrovná životu na Lajoške,“ vraví Janka.

Prvá zmienka o Lajoške pochádza z roku 1914 a v minulosti zvykla mať kapacitu dokonca až 100 ubytovaných ľudí. Chata si prešla rôznymi zmenami a ťažkými časmi – počas druhej svetovej vojny ju vypálili a musela byť nanovo zrekonštruovaná. Lajoška je otvorená celoročne okrem pondelkov; turisti majú k dispozícii bar, čerstvé polievky, pitnú vodu a ubytovanie v sume 8 € a 10 € na osobu za noc. Organizujú sa tu rôzne oslavy, firemné akcie a trampské podujatia. Zaujímavosťou je Celoslovenský turistický zjazd či Hviezdicový výstup, počas ktorého pútnici vyrážajú peši z rôznych strán, aby sa stretli práve tu. Ak by si chcel/a Lajošku navštíviť v blízkej dobe, určite sa zúčastni Volejbalového turnaja, ktorý sa koná každoročne – tento rok to bude 27.7.2019.

TIP: Braník 11°

Láska kone prenáša – Chata Hrešná

Na Hrešnej (597 m. n. m.) sa toho od 80. tych rokov minulého storočia zmenilo mnoho. Posledných pár rokov sa o zveľaďovanie a skultúrnenie chaty oddane a dôsledne stará pár, Tomi Eichler a Veronika Nižníková. Príbeh tejto dvojice znie pomerne romanticky ako scenár z amerického westernu či argentínskej telenovely – po roku randenia sa mestský chalan inšpiroval záľubou v konskej agroturistike svojej priateľky, aby si tak spoločne prenajali chatu na úpätí Kavečian v pohorí Čierna hora. V spolupráci s Mestskými lesmi a Mestskou časťou Kavečany nesú hlavnú zásluhu na fakte, že Chata Hrešná je dnes jednou z najnavštevovanejších chát v okolí Košíc. Ich neúnavná a stále spoločná práca robí z Hrešnej to, prečo ju všetci zbožňujú – miesto, kde si človek v pokoji oddýchne s výhľadom na mesto pri pohári piva či nealka.

Prvoradým zámerom Tomiho a Very sú rekreačné vychádzky s koňmi v prírode, ako vraví sám Tomáš: „Vera má dokončený kurz učiteľky jazdy na koni. Od začiatku bolo naším cieľom sprevádzať ľudí na takýchto vychádzkach po okolí. Zameriavame sa najmä na začiatočníkov; takých, ktorí na koni nikdy nesedeli, alebo majú dokonca zlý zážitok či spomienku z jazdy. Tvoríme teda miesto pre bezpečné vychádzky s vôdzkou a prilbou od veku 4 rokov. Chceme ľuďom ukázať, že kôň nie je automobil a je potrebné sa so zvieraťom v prvom rade zoznámiť a zblížiť ešte pred samotnou jazdou. K dispozícii máme aktuálne 4 kone, z toho jeden je Norik muránsky. Polhodina jazdy/opatery s koňom stojí u nás 8 €, zatiaľ čo hodina 16 €,“ vysvetľuje Tomi.

Okrem konskej agroturistiky sa pár venuje prevádzke baru pre cyklistov, hubárov a ostatných turistov, ktorí na Hrešnú zavítajú. Pripravujú pre nich taktiež rozmanitý program s hudobnými koncertmi, tvorivými dielňami či pozorovaním perzeíd s astronomickým klubom Pallas. Tomi okrem iného upravuje bežkárske trate so skútrom, aby tu bežkári mohli bezproblémovo zájsť na chatársky čaj aj v zime. Chatou prechádzajú tiež pútnici cesty SNP.

TIP: Nealko Bernard slivka (30% ovocnej štavy, dosladený stéviou)

Mierové posolstvo – Chata Erika, Kojšovská hoľa

Jedným z najznámejších turistických miest na odpočinok blízko Košíc je nepochybne Chata Erika (1046 m. n. m.) s bohatou históriou a viacerými zaujímavosťami. Jej lokácia, tesne pod legendárnou horou Kojšovská hoľa, slúži na osvieženie, ponúka novozrekonštruované ubytovanie a nasýtenie turistov v takmer non-stop fungujúcej reštaurácii.

Prevádzkarka Alica Rozeková vysvetľuje, že na chate sa snažia v prvom rade vychádzať v ústrety potrebám svojich hostí: „Slovo Kojšovka vždy bolo a je pre tunajších obyvateľov jednoducho známe; ide o trasu, ktorú ľudia poznajú a kde sú zvyknutí chodiť. Aktuálne na novej Chate Erika ponúkame 50 lôžok v cene 20 € za osobu (15 € študent/dôchodca) na noc. Našimi najčastejšími návštevníkmi sú jednoznačne rodiny s deťmi, pre ktoré máme prichystaný detský kútik a vonkajšiu trampolínu. V lete k nám prichádza veľké množstvo zahraničných turistov z Poľska, Maďarska i Nemecka a väčšina sú cyklisti. Počas roka taktiež organizujeme pravidelné podujatia, ktoré sa tešia skvelej popularite, ako napríklad Kreatívne maľované vajíčko v období Veľkej noci,“ vraví Alica.

Príbeh Mierových stĺpov umiestnených v tzv. Mierovej hore je jedným z tých, ktoré stoja za povšimnutie pri návšteve Chaty Erika a Kojšovskej hole. 49 plastových bielych hranolov bolo ručne vyrobených v americkom štáte Michigan. Ide o mierovú tradíciu dnes už vyše 100 000 stĺpov, ktoré sa vyskytujú už vo viac než 160 krajinách sveta. Tento projekt nad Chatou Erika bol organizovaný občianskym združením OZ Humatrend v roku 1998, kedy boli stĺpy osadené. Ich počet odkazuje na 49 Zdravých škôl, ktoré boli do projektu zapojené a zároveň na 49. rovnobežku, ktorá označuje geografickú pozíciu Slovenska. Stĺpy obsahujú nápisy v anglickom i slovenskom jazyku, ktoré hovoria: Nech pokoj vždy vládne na Zemi.

TIP: Tatranský výhľad

Bike park & košické pobrežie – Morská chata Červený breh

Blízko a strmo – ak hľadáš čo najbližšie možne umiestnenú chatu v rámci Košíc, Červený breh je tou správnou voľbou pre teba. Ide o koncept využitia dlhoročne neobývaného objektu na čoraz viac populárnu prevádzku pre rôzne akcie, oslavy narodenín, tematických parties, prednášok a premietaní. Prvými návštevníkmi sú však bikeri lesných trailov a pump-trackov, pretože úsilím Červenom brehu je docieliť prepojenie prírody a človeka a splniť si tzv. „bike parkový sen“. Ten je vybudovaný hneď vedľa a využíva pôvodný lyžiarsky vlek, na ktorom sa dnes môžeš vyviesť na bicykli hore ku krížu.

Morská chata poskytuje zázemie občianskemu združeniu KE.CY, ktoré sa výrazne podieľa na výstavbe single trackov v košických lesoch a pravidelne organizuje single track campy. Do tých sa zapája nemalé množstvo Košičanov – spoločne vytvárajú sieť trailového jazdenia v druhých najväčších mestských lesoch v Európe. Červený breh je miestom stretu priateľov, ktorých už nebaví tráviť voľný čas v baroch, ale radšej si posedia na paletovej terase s pobrežným výhľadom na mesto z úplnej inej perspektívy.

TIP: Ďalekohľad na bare

Najradšej by si sa vydal/a na kratšie túry a spoznal/a spomenuté chaty zblízka? Urob tak už dnes – dole v Košiciach ti ponúkame alternatívne dizajnové izby Invisible Hotela, ak by si chcel/a vedieť viac o živote v Košiciach. V rámci ubytovania máš aj kopec lístkov a produktov zadarmo!

Doplnkové fotografie pre článok poskytli Michal Gedeon a Bike Park Červený breh.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať