5 neviditeľných košických miest podľa architekta Adama Berku

Text: Nikolas Bernáth

S architektom, ale i kníhkupcom a nadšeným cestovateľom Adamom Berkom, sme v predošlom rozhovore prebrali okrem samotného cestovania, dizajnu či kníh, ktoré vytvárajú šťastnejší život, i jeho pozitívny vzťah ku Košiciam. Počas svojich početných ciest stihol mesto dobre spoznať a nájsť si v ňom svoje kľúčové miesta. Aktuálne tak prinášame 5 neviditeľných košických miest podľa Adama Berku.


1. Obchodný dom Tesco

Čo sa architektúry týka, mám veľmi rád bývalý Prior, dnešné Tesco. Je to významná brutalistická stavba, úplná paráda v centre mesta.

2. Trhovisko na Dominikánskom námestí

Vždy som mal rád trh na Dominikánskom námestí. Nikdy som nerozumel tomu, prečo jahody v Košiciach stoja jedno euro. Tu v Bratislave, keď ideš na Žilinskú na trh, tak zaplatíš aj 6. Preto som si vždy, keď sa dalo, zobral odtiaľ jahody do vaku.

3. Pán Ryba

Pán Ryba je šmak! Rybacia reštika, to je niečo, čo nesmie chýbať v žiadnom meste. Nechápem, že tu v Bratislave podobná nie je. Super je, že ide o predajcu aj výrobcu zároveň. Je to perfektné spojenie, ktoré zabezpečuje stále čerstvý tovar. Spojenie studeného bufetu s teplou kuchyňou je parádna vec svetového charakteru.

Koncept Pána Rybu navrhol v spolupráci so štúdiom 436, Viktor Fehér, ktorý je i spoluautorom jednej z izieb Invisible Hotela.

4. Borsalino

Borsalino je takisto úplná pecka. Ľudia tam stále chodia a oni robia stále nové pizze, ktoré sú vždy čerstvé, čo je super.

5. Antiqart

Vždy, keď som bol v Košiciach, navštevoval som rád antikvariáty a vždy som si niečo kúpil. Neraz som tam našiel fakt raritné kúsky.

Adam Berka sa venuje architektúre, vydávaniu a predávaniu kníh a zároveň sa aktivizuje vo viacerých sférach verejného života. Žije v Bratislave a má ju rád, neustále sa však snaží vytvárať aktivity, ktoré by z nej urobili lepšie mesto. Stojí za blogom Miesta Mesta, shopu s knihami 82 Bøok & Design Shõp a Fruit & Wine Baru U Adama, v krásnom priestore v štvrti pod Bratislavskou hlavnou stanicou.

Spoznaj neviditeľné miesta Košíc aj podľa Adama Berku s Invisible Hotel.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať