5 neviditeľných miest podľa Milana Kolcuna

Text: Nikolas Bernáth, foto: Tibor Czitó

Málokto sa pričinil o dobré meno súčasných Košíc viac, než Milan Kolcun. Hostí i domácich sprevádza úspešným mestským formátom Potulky, má vlastnú talkshow „Bez šepkára“ a o meste vie snáď všetko. Popularizátor Košíc, urbánny historik Milan Kolcun a jeho 5 neviditeľných košických miest.

Smajlíky

Smajlíky na Dóme svätej Alžbety som neobjavil ja, ale Števo Čaplovič. To je fotograf, ktorý profesionálne mapuje rozvoj mesta na www.kosice.estranky.sk,hoci je to jeho hobby a robí to popri zamestnaní. Tie smajlíky sú vďačná vec. Ukáže sa to deťom či dospelým počas prehliadky a hneď je úsmev na tvári. Vidno, že aj stavitelia kostola mali zmysel pre humor a milé veci.

Ikona

Ďalšou zaujímavou vecou, tentoraz v interiéri Dómu, je Panna Mária „Pócsska“, teda ikona pomenovaná podľa mesta Pócs, teraz už Máriapócs. Tam originál tejto ikony ronil slzy, a tak ju cisárovná chcela mať vo Viedni. Keď ju prevážali, prechádzali aj Košicami, a vtedy vznikla tá naša kópia. Originál ikony už vo Viedni nezaslzil a keď ho v meste Pócs chceli späť, cisár im poslal len ďalšiu kópiu. Tá slzila ešte dvakrát, v rokoch 1715 a 1905.

Košická ikona neronila slzy nikdy, ale v Dóme sa pri nej skoro stále niekto modlí. Ide o tzv. milostivé miesto. Vidno tu aj tabuľky, ktoré svojimi textami dokazujú, že sa naplnila milosť božia a že niekto bol vyslyšaný. A pritom nie každý dáva tabuľku, keď sa niečo také stane. V Dóme sú však minimálne tri milostivé miesta: pri obraze sv. Júdu Tadeáša, pri obraze Sedembolestnej Panny Márie a pred touto ikonou.

Fuga

Fuga je miesto, ktoré naplní nostalgiou každého Košičana. Pre niekoho je tá nostalgia osobnejšia, pretože účinkoval v Zlatej bráne alebo v Pionierskej lastovičke a niekto zasa tieto programy vysielané z košického štúdia len videl v televízii. Vysielali sa práve odtiaľ. Zostali tu ešte rampy svetelného parku, ktoré to pripomínajú doteraz, no a aj veľké zvukotesné dvojité dvere. Ešte predtým tu sídlil Košický tovarišský spolok, ktorý organizoval voľnočasové aktivity pre mládež, ktorá pracovala v rôznych továrňach. Potom tu istý čas bolo kino Elite. Keďže ale neprešlo na systém ozvučenia, a teda nekráčalo s dobou, zaniklo. Teraz toto miesto nabralo nový dych, pretože sa tu konajú pravidelné talkshow Mariána Čekovského — ČEKYPOINT. Takúto talkshow ostatné mestá nemajú. Vlastne v Košiciach máme asi jediné dve pravidelné, Mariánovu a tú moju — Bez šepkára.

Lowcost miesto, kde obedovať

V penzióne Pri radnici na rohu Bačíkovej a Moyzesovej ulice varia obedy každý deň. Aj na Štedrý deň či Nový rok. Často sem chodím, lebo sú to poriadne tradičné jedlá a nie gebuziny. Aj čo sa týka lowcostu, tento penzión víťazí. Tri eurá za obed, vrátane nápoja.

Luník IX

Kadekto je veľký expert na Luník IX, ale málokto tam bol. A pritom skoro každý je prekvapený, že je tam aj kostol. Veľkú prácu v ňom robia saleziáni, ktorí organizujú napríklad poobedňajšie voľnočasové aktivity pre deti. Kostol je riešený tak, že sa dá aj zväčšiť alebo zmenšiť. Má krásne vitráže a sochy od košického sochára Peťa Beňa. Každý je vítaný na svätej omši, kde sa dá zažiť aj taká exotika, ako napríklad Otčenáš v rómčine, takže odporúčam.

K objavovaniu neviditeľných miest Košíc napomáha Invisible Hotel. Rezervujte si izbu už dnes.


Mohlo by ťa zaujímať