CIKE x EMAP // Face of the Universe

Tatsuru Arai, japonský skladateľ a programátor, ktorý žije a pracuje v Berlíne, v priebehu septembra a októbra 2023 spolupracoval s košickým umelcom Borisom Vaitovičom.

V rámci Európskej platformy mediálneho umenia (EMAP) spoločne pracovali tvorbe site-specific multižánrového umeleckého diela Face of the Universe (Tvár vesmíru). Kvety, ktoré koexistujú v mestách, sú súčasťou histórie ekosystému zrodeného z energie jadrovej fúzie slnka a môžu byť tvárou vesmíru.

Obaja umelci digitálne zdokumentovali tvary kvetov v Košiciach a pomocou umelej inteligencie ich znovu pretvárali. Prostredníctvom obrazu a zvukov prichádza kreatívne duo s víziou umeleckého diela, ktoré umožňuje lepšie pochopiť ľudské vnímanie a poznávanie sveta a precítiť časť podstaty vesmíru. Dielo zároveň sprostredkováva komunikáciu medzi ľudskou a umelou inteligenciou.


Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.

Rezidencia umelca Tatsuru Araia vznikla v rámci Európskej platformy pre novomediálne umenie (EMAP), ktorej členom je Creative Industry Košice. Rezidencia je spolufinancovana z programu Kreatívna Európa EU.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať