Mladí archivári z tímu HistoricKE odhaľujú staré príbehy o Košiciach

Spoznať mesto, odkiaľ pochádzaš, si vyžaduje nekonečné hodiny strávené lúštením archaických textov v latinčine, starej nemčine či maďarčine. Výskumný tím HistoricKE pravidelne zverejňuje fotografie Košíc a ich osobností zahalených prachom na svojich sociálnych sieťach. Nimi vydané knihy ako Košické dostaveníčka či Maleficz sa postupne vypredávajú v kníhkupectvách a takýmto obsahom podnecujú všeobecný záujem o dejiny mesta v jeho obyvateľoch. O tom, ako sa HistoricKE zrodilo a ako každodenne pracuje, sa dozvieš v rozhovore s jeho spoluzakladateľkou Dankou Kušnírovou, doktorandkou katedry histórie na UPJŠ v Košiciach.

Od diplomovky k vypredanému titulu v meste

Historické knihy čítala už ako dieťa a spomedzi všetkých predmetov najvýraznejšie vynikala v dejepise. Danka Kušnírová sa rozhodla pokračovať v štúdiu histórie na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika vo svojom rodnom meste. Pri vyberaní zadania bakalárskej práce jej vyučujúci prvýkrát vnukol nápad spracovať témy späté s Košicami, nad ktorými dovtedy vôbec neuvažovala. Bolo to práve v tomto období, keď sa prvýkrát dostala do Archívu mesta Košice a spoznala svojho budúceho kolegu, Petra Annu.

„Zo začiatku mi nenapadlo venovať sa histórii Košíc, neskôr som však zistila, aké veľké množstvo nespracovaných tém je skrytých v krabiciach. S Petrom sme zdieľali nadšenie pre dejiny mesta a neskôr sme hľadali spôsoby, ako rozširovať povedomie o našich aktivitách a príbehoch Košíc z minulosti pre širšiu verejnosť. V roku 2016 sme si založili živnosť zameranú na vydavateľskú, výskumnú a sprievodcovskú činnosť a spracovali sme staré materiály pre klientov zo súkromných miest ako Hotel Bankov či Levočský dom. Takto vznikla publikácia o samotnom hoteli a jeho okolí alebo boli zistenia výskumu umiestnené na stenách najstaršej krčmy na Slovensku. To v nás podporilo entuziazmus pre históriu starých košických pohostinstiev a vedomie, že táto práca prináša zisk i osoh – následne sa zrodila aj naša najznámejšia kniha, Košické dostaveníčka, ktorá bola zároveň mojou diplomovou prácou. Umiestnila sa ako druhá v poradí najpredávanejších titulov košického Artfora za rok 2017.“

Začínali sme od nuly

Tím HistoricKE pravidelne zverejňuje príbehy o Košiciach v minulosti na Facebooku či webe. Rozsiahlejšiu rubriku tvoria napríklad aj v spolupráci s Košice Online, kde sa čitatelia každé dva týždne dozvedajú viac o minulosti svojho mesta v podrobnom článku.

„Sociálne siete HistoricKE sú platformou, ktorá informuje fanúšikov o našej publikačnej činnosti. V neposlednom rade spolupracujeme s inými historikmi a ak oceníme kvalitu textu a prínos možnej publikácie, ochotne podporíme kolegov vydaním ich knihy. Takto to bolo v prípade aj tej poslednej: Maleficz – Ako sa súdilo a trestalo v Košiciach v 16. storočí od Richarda Papáča. Chceli sme našim priaznivcom taktiež ukázať aj zaujímavé a nádherné fotografie, ktoré máme prostredníctvom archívu k dispozícii. Nečakali sme však, že história mesta vzbudí taký výrazný záujem v toľkých ľuďoch – nesmierne nás to teší a dáva nám to pocit, že práca, ktorú sme si sami pre seba vytvorili, má zmysel.“

800-ročný príbeh 

Silný lokálny patriotizmus je jedným z dôvodov, prečo sa študentka histórie a archivár preslávili viacerými knihami. Prvá zmienka o Košiciach z roku 1230 odštartovala dnes už takmer 800-ročnú spleť udalostí, ktoré prispeli k tomu, že stredoveké Košice boli považované za jedno z top miest v strednej Európe. Uhorskí králi ho dokonca obľubovali do takej miery, až mu v roku 1369 udelili kráľovský erb s listinou ako prvej právnickej osobe na svete.

„Ak študujete históriu mesta a sledujete jeho vývin, je nesmierne zaujímavé dívať sa naň s odstupom času a pozorovať, ako sa z malej osady stalo tak dôležité mesto s hradbami, silným obchodom či pútnickou tradíciou. Vidieť jeho pády od reformácie po protihabsburské povstania, choleru k medzivojnovému obdobiu či industrializácii. Myslím si, že Košičania majú byť vo svojom meste na čo hrdí. Málokto vie, že k nám do archívu môže zavítať a vypýtať si prakticky akékoľvek informácie naozaj ktokoľvek. Bádateľom miestnej histórie sa tak môže stať skutočne každý.“

Vila Pavla Nováka, prvého starostu Košíc

Aj keď sú dejiny pohostinstiev, reštaurácií a kaviarní ich najpopulárnejšou témou a radi by v budúcnosti vydali ďalšie pokračovanie Košických dostaveníčok, ich práca spočíva aj v odhaľovaní tajomných príbehov miestnych stavieb či iných lokalít. Pri otázke, aký príbeh v Danke počas ôsmich rokov práce v archíve zarezonoval najviac, sa zamyslí.

„V istom bode nás oslovilo Centrum dianetiky a scientológie so sídlom na Rumanovej ulici za Mestským parkom, aby sa dozvedeli viac o budove, v ktorej pôsobia. V tejto vile, ktorá bola postavená v roku 1927, býval prvý košický starosta, Pavol Novák, so svojou rodinou, a to iba necelých deväť rokov. Jeho štvorročné volebné obdobie prinieslo mestu mnoho nových výhod ako požiarnu zbrojnicu či mestskú knižnicu. Počas Viedenskej arbitráže v roku 1938 sa však rodina Pavla Nováka musela z vily a Košíc odsťahovať a neskôr jeho dom postihol veľmi smutný osud.

Práve vďaka osloveniu pre výskum o tejto vile sme dokázali kontaktovať syna prvého starostu, ktorý mal v tom čase už cez osemdesiat rokov. Rozpovedal nám, ako jeho rodičia, slovenská elita, musela narýchlo odísť a dom, ku ktorému mali taký silný vzťah, im zhabali. Teta Novákovho syna bola dokonca vydatá za Pavla Országha Hviezdoslava. Hoci sa rodina Novákovcov po vojne do Košíc vrátila, zaskočil ich stav, v ktorom sa mesto nachádzalo – neboli to už medzivojnové Košice, aké dovtedy poznali. Syn prvého košického starostu prežil väčšinu života v zahraničí. Na sklonku života nám stihol odhaliť príbehy, ktoré nikde neboli napísané a nebyť nášho rozhovoru, neskôr by sme bez neho už žiadne odpovede ani nenašli. Tieto skutočnosti nám spôsobujú neopísateľné pocity a zdôrazňujú dôležitosť toho, čomu sa venujeme. Smejeme sa sami zo seba, že sme ako Lara Croft a Indiana Jones z holywoodskych filmov.“

Vila Pavla Nováka na dnešnej Rumanovej ulici (archív HistoricKE)

„Hľadať detaily príbehov, ktoré nie sú jasné, je ako vytvárať obraz. Najprv máme vždy len okrajovú predstavu, rám, ktorý sa postupne vypĺňa poznatkami. Funguje to ako puzzle. Najviac ma na našej práci fascinuje, ako sa celá táto mozaika o nejakej osobe alebo budove dopĺňa a keď je dokončená, môžeme ju šíriť medzi ľuďmi. Máme veľké šťastie, že robíme to, čo nás baví a dokázali sme si vytvoriť pracovné pozície sami pre seba. Naším snom je vydať kompletnú monografiu o Košiciach s kolektívom ďalších autorov – tam smerujú naše kroky.“

Bádateľom v Archíve mesta Košice môžeš byť aj ty. Zastav sa v jednom z top stredovekých miest strednej Európy a odhaľuj dejiny nielen o meste. Zaujímavý príbeh nájdeš aj v interiéri izby Invisible Hotela venovanej obdobiu košickej moderny.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať