Kultúru v Košiciach rozvíja aj dominikánska rehoľa. Brat Vavrinec o kláštore a DKC Veritas

Prví bratia dominikáni prišli do Košíc už v 13. storočí. Žobravá rehoľa založená svätým Dominikom predstavila svetu nový pohľad na cirkev bez majetkov, ktorej cieľom bolo študovať a hľadať pravdu pre spásu duší. Dnes ich tradíciu, učenie a tvorbu košickej kultúry nasledujú štrnásti dominikáni, ktorí žijú pod spoločnou strechou kláštora s najvyššou kostolnou vežou v meste. O živote v reholi, skladaní doživotných sľubov i skromnosti s diakonom, bratom Vavrincom, správcom DKC Veritas.

Osobná skúsenosť navždy

Dnes sa stará o plynulý chod kultúrnych podujatí v dominikánskom kultúrnom centre a kaviarni DKC Veritas, no na strednej škole ešte ani netušil, že ho cesta zavedie k štúdiu teológie. Radoslav Mitro, brat Vavrinec, bol vysvätený za diakona v košickej komunite tento rok. V roku 2014 zložil doživotné sľuby, ktorými sa zaviazal žiť podľa konštitúcií dominikánskej rehole. K dominikánom sa pritom dostal prostredníctvom školskej práce v svojich 17 rokoch.

„V seminárnej práci som chcel sprostredkovať osobnú skúsenosť v kláštore, a tak som s nimi strávil niekoľko dní – to na mňa výrazne zapôsobilo. Neskôr som vstúpil do noviciátu dominikánov vo Zvolene a po ukončení teologického štúdia som sa vrátil do Košíc. Nedá sa úplne logicky odôvodniť, prečo sa niekto rozhodne odísť žiť do kláštora. Táto rehoľa funguje už vyše 800 rokov a po čase strávenom v nej vznikne určitá príťažlivosť voči tomuto spôsobu života, človek začne mať rehoľu skutočne rád. Žijeme tu ako obyčajní ľudia a občas medzi sebou mávame rovnaké nezhody ako všetci, no drží nás tu hlbší zmysel. Zloženie doživotných sľubov je zodpovedný záväzok.“

Akí sú dominikáni?

Základným pilierom rehole je už oddávna štúdium, ktoré je neskôr pretavené do kázní – preto sa dominikáni oficiálne nazývajú aj Rehoľa kazateľov. Dokonca už po stáročia je v katolíckej cirkvi tradícia, že pápežským teológom je práve dominikán. Mnohí z košických predstaviteľov rehole dnes pôsobia na stredných a vysokých školách a pomáhajú usmerňovať mladých študentov. Ich bežný deň zahŕňa ranné i večerné omše, rozjímanie, modlitby a čítanie. Brat Vavrinec plní funkciu „manažéra“ DKC Veritas: „Nesiem zodpovednosť za chod kaviarne a organizáciu kultúrnych podujatí, ktoré sa u nás dejú. Táto práca obsahuje rôzne administratívne úkony a občas aj technické zabezpečenie, niekedy sa pár hodín babrem aj s káblami na zapojenie mixážneho pultu pre vystúpenie. Ako diakon sa pravidelne snažím kázať v našom kostole, občas sobášim, krstím i pochovávam.“

Čítaj aj: 7 najkrajších svätých miest v Košiciach

Puding pani Elvisovej aj Marián Čekovský

V 30. rokoch minulého storočia postavil páter Mikuláš Jozef Lexmann pri dominikánskom kláštore kultúrne centrum Veritas a výrazne sa zaslúžil o šírenie kultúrneho a duchovného rozvoja v Košiciach. Jedno z prvých kín v meste bolo zriadené práve vo Veritase. Lexmann sa považuje za výnimočne vplyvnú osobnosť katolíckej histórie krajiny aj pre záchranu ľudských obetí holokaustu. V internačnom tábore v obci Králiky zomrel mučeníckou smrťou.

„Mikuláš Lexmann sa snažil o pozdvihnutie kultúry a my chceme pokračovať v jeho stopách. V 50. rokoch tu fungovalo kino Dukla a neskôr po roku 2000 tu vznikol známy filmový klub Cinefil, ktorého zakladatelia dnes vedú najznámejšie kino v Košiciach, Úsmev. Hrávať tu začínali aj mnohí slávni slovenskí hudobníci ako kapela Puding pani Elvisovej alebo Marián Čekovský, ktorý hrou na klavíri dopĺňal nemé filmy. Posledné roky sa venujeme najmä sprostredkovaniu tanečných a divadelných predstavení v spolupráci s konzervatóriom na Timonovej ulici alebo aj cestovateľským prednáškam a výtvarným výstavám. Môže sa zdať zvláštne, že práve rehoľníci sa podieľajú na kultúrnej tvorbe v meste, ale my chceme pokračovať v rovnakej tradícii ako Lexmann.“

„V momentoch, kedy mi súvislosti a dianie okolo mňa nedávajú zmysel, sa pozriem na svoj habit. Ťahá ma vpred jednoduchá skutočnosť, že mám tento odev na sebe. Vnímam ho ako znamenie, že niekto chce, aby som robil to, čo som si vybral a dôvod, prečo som zložil svoje doživotné sľuby. My, dominikáni, sa snažíme priblížiť pravdy viery tak, aby sa to dotklo ľudských sŕdc. Na tom záleží aj mne.“

Život v skromnosti

Žobravá rehoľa založená sv. Dominikom nie je mýtus. Bratia, ktorí sa rozhodnú žiť spoločne v tejto reholi, dostávajú plat, ktorý ide do spoločného a ich všetky výdavky sú hradené z jednej pokladnice. Rozsiahle priestory kláštora sú preto sprístupnené k prenájmu aj právnickým kanceláriám, ktoré získajú lukratívne pracovné sídlo uprostred historickej časti mesta a zároveň pomôžu fungovaniu samotného centra. Za pár eur z mesačného vreckového si bratia môžu zakúpiť veci podľa osobnej potreby, ich život je však orientovaný k striedmosti a potrebe duchovného naplnenia.

Dominikáni usilovne pracujú na rozvoji kultúry v meste. Navštív Košice a DKC Veritas aj ty a spoznaj tajné zákutia ich kláštora s najvyššou 68-metrovou vežou v centre mesta. S ubytovaním ti pomôže dizajnová izba Invisible Hotela – Košický zlatý poklad – vzdialená iba pár minút od dominikánskeho kultúrneho centra.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať