Street Art Communication & Otvorená mestská galéria

Najväčší. Od pivničných okien po hranu strechy. Vysoký niekoľko poschodí. Murál, nástenná maľba obrovských rozmerov. V meste je ich niekoľko a zásadne menia charakter domov. Abstraktné plochy, kreatúry či figurálne kresby. Rôzne motívy zakryli fádne a jednofarebné steny budov. Nie všade si ich človek ale všimne. Niekedy maľby prekrýva hustá zeleň. Inokedy sú diela osadené v tesnej blízkosti susednej budovy, takže murál chodec ľahko prehliadne. Keď ale človek vie, kde hľadať, alebo má šťastie, naskytne sa mu neuveriteľný pohľad na zmes farieb a tvarov. Pri sledovaní steny sa potom sám seba pýta: Prečo to nie je všade?

Street Art Communication je združenie, ale aj festival. Svoju existenciu začal v roku 2008 a od prvého ročníka festivalu sa partia okolo Viktora Fehéra rozhodla meniť sivé plochy mesta na maliarské plátna. Každým ročníkom festival rástol, organizačne aj počtom maľovaných plôch. V roku 2011 sa festival presunul do historického centra mesta. Vytvorili sa niektoré kultové diela, ktoré dodnes zdobia steny budov. Maľby po tomto ročníku začali organizátori spájať do jedného projektu – Otvorená mestská galéria (OMG). Najväčšia galéria na Slovensku a v Česku. Dvadsaťosem diel svetoznámych muralistov je rozmiestnených naprieč celými Košicami. Vidieť sa dajú počas celého roka, dokonca aj v pondelok, keď sú iné galérie zatvorené. V krátkom videu z dielne Onomatopoje sa dozvieš ako funguje street art v Košiciach.

Zaujíma ťa street art? S Invisible Hotel si vieš rezervovať vlastnú ručne maľovanú izbu Urban Flashbacks iba pre teba. Alebo je tu aj možnosť Invisible Experience – tour košickými murálmi s lokálnym sprievodcom, ktorý ťa zasvätí do tajov a príbehov za každou jednou maľbou. Pre viac info kontaktuj hello@invisiblehotel.sk a zisti, ako sa graffituje legálne.

foto: Dávid Hanko

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať