Vizuálny október v košických uliciach

Program októbrových eventov ti vyrazí dych. Aj keď Košice ponúkajú omnoho viac v rôznych sférach kultúrneho uplatnenia, my sme tento mesiac uprednostnili podujatia zamerané na akýkoľvek typ vizuálneho či obrazového umenia. Prietrž filmových predstavení, nočných stretnutí s umeleckými inštaláciami, výstav novomediálnych objektov, komunikačný dizajn až po tendencie strednej a východnej Európy. To všetko sa udeje práve v Košiciach už o pár dní. Srdečne ťa pozývame na podujatia, ktoré sa opakujú iba raz za rok. Niektoré z nich sú dokonca jednorazovými jedinečnými šancami.

Creative Playgrounds

Kedy: 5. – 6. 10. 2018
Kde: Technicom, Fakulta umení, TUKE

K príležitosti 20-teho výročia založenia Fakulty umení si Technická univerzita v Košiciach pripravila podujatie s názvom Creative Playgrounds 2018 zamerané na rôzne formy mediálneho umenia súčasnosti. Jeho cieľom je predstaviť umelecké projekty z lokálneho i medzinárodneho prostredia, a tak podporovať možnosť budúcej spolupráce privzatých mediálnych kreatívcov. Avšak motívom eventu nie je len výstava objektov – počas dvojdňovej udalosti máš možnosť prispieť k novomediálnemu umeniu aj svojím názorom v rámci rozmanitých round table diskusií.

Biela noc

Kedy: 6. 10. 2018
Kde: ulice, múzeá, galérie, námestia Košíc

Najnavštevovanejší nočný festival. Prvá októbrová sobota a ulice Košíc preplnené inštaláciami rozmanitých umeleckých dimenzií. Ľudia, priatelia, rodiny, páriky, súčasné umenie. Biela noc je jediná noc počas roka, keď sa mesto pretransformuje na nočnú galériu a povolí ti nazrieť na dovtedy nepoznané smery a tech vymoženosti. Hudba, divadlo, tanečné performances či literatúra sú len niektoré z možností. Spoznaj mesto z art stránky, kedy sa ulice, múzeá, ale aj schované zákutia premieňajú na snové predstavy. Naštuduj si program a naplánuj si svoju Bielu noc už dnes.

Medzinárodná prezentácia komunikačného dizajnu

Kedy: do 7. 10. 2018
Kde: Múzeum Vojtecha Löfflera

Fakultu umení v Košiciach, katovickú Akadémiu krásnych umení a Akadémiu krásnych umení v Krakove spája viac než len akademické zameranie. Už 200. výročie ASP Krakov a 20. jubileum FUTU prinesie nielen zaujímavé čísla. Školy si pripravili výstavu svojich študentov na úrovni medzinárodného rozmeru, a to týkajúce sa konkrétne odboru komunikačného dizajnu. Zastav sa a načerpaj z inšpirácie mladých talentov priamo na fakultnej pôde.

Jeffrey’s Amsterdam Underground Cinema in Košice

Kedy: 11. – 13. 10. 2018
Kde: Kino Úsmev, Klub, Červený breh

Undergroundový pseudo filmový festival v Košiciach. Výnimočná návšteva z Holandska, filmový teoretik a režisér Jeffrey, prichádza predstaviť menej známe, odlišné, filmy mimo hlavnej distribúcie, ktoré sa venujú témam ako parížske a holandské 60-te roky, a to primárne rok ‘68, občianska angažovanosť, kultúrny aktivizmus, poetika vs. politika kina, či gentrifikácia. Premietanie bude prebiehať na troch rôznych miestach počas troch dní druhý októbrový víkend. Rezervuj si večery s voľným vstupom pre alternatívnu kinematografiu v Kine Úsmev, Klube a na Červenom brehu. Takáto príležitosť sa opakuje málokedy.

Moonride 09

Kedy: 10. – 14. 10. 2018
Kde: Tabačka Kulturfabrik

Štvordňový festival nového umenia, mediálneho umenia a technológií. Tabačka Kulturfabrik si pripravila širokospektrálny event obsahujúci koncerty ako Son Lux (USA), pohybové workshopy vo vedení s Katarínou Rampáčkovou, výstavu študentov Ateliéru nových médií FUTU, vernisáž argentínskeho umelca Mariana Sardóna, DJ shows & sets, filmy, diskusie, tanečné performances a mnoho iného. V dňoch od 10. – 14. októbra si teda nič neplánuj. Tvoj program je v Tabačke už zariadený.

Eastern Design Conference

Kedy: 26. – 27. 10. 2018
Kde: Tabačka Kulturfabrik

Dva dni Eastern dizajnu, počas ktorých sa šesť zahraničných speakrov vyjadrí k doteraz menej rozoberanej problematike doplnenej večernými diskusiami s Oliverom Klimpelim. Zúčastni sa dvojdňovej konferencie zaoberajúcej sa tendenciami a črtami východného dizajnu a svojich opakujúcich sa manifestácií v krajinách strednej a východnej Európy. 26. a 27. októbra sa totiž budú riešiť seriózne otázky post-komunistického prostredia. Rezervuj si svoj lístok kým ešte sú dostupné. Dlho to už nebude.

Nie si z Košíc a rád by si si užil niektoré z októbrových podujatí naplno? Ubytuj sa v Invisible Hotel, a prepoj umenie z ulíc s umeleckým zážitkom z izby samotnej. Čo takto mediálne umenie priamo naproti tvojej postele?

Fotky: Dávid Hanko, Eastern Design Conference, Tabačka Kulturfabrik, Diana Dobrescu – Vrstvy, Vojtech Löffler Museum.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať