Vyvíja 3D hologram pre virtuálny teleport. Mária Virčíková z Matsuko o technologických inováciách

Túžba po kreatívnej práci ju z bilingválneho gymnázia dohnala k štúdiu kybernetiky. Dnes je uznávanou odborníčkou na sociálnu robotiku – vyvíja prevratnú technológiu umožňujúcu 3D holografické prepojenie ľudí v rozšírenej realite, prednáša po celom svete a v minulosti pracovala aj pre firmy ako Google. Ak sa chceš Márie Virčíkovej opýtať na niečo z jej života a práce osobne, máš skvelú možnosť počas festivalu Art & Tech Days tento november v Košiciach. Spoznáš ju v nasledujúcom článku.

Prihláška na poslednú chvíľu

Spoluzakladateľka firmy Matsuko tvrdí, že už odmalička sa venovala mnohým veciam. Bavilo ju kreslenie, no ako študentka sa venovala jazykom na španielskom bilingválnom gymnáziu. Až v poslednom ročníku sa rozhodovala, kam povedú jej kroky ďalej: „Pred vysokou školou som vôbec nevedela, čo bude nasledovať. Prijali ma na architektúru aj na španielčinu. Avšak nebola som si úplne istá, či je to niečo, čím sa chcem v živote zaoberať. Prihlášku na kybernetiku som si dokonca dala až po lete, dva týždne pred nástupom do školy. Vedela som, že informatika je niečo kreatívne a uživí ma, keďže bude vždy vyhľadávaným povolaním. Aj keď som o kybernetike nevedela takmer nič, tieto dôvody boli pre mňa postačujúce, aby som sa vybrala smerom k informatike. Pár rokov na to som dokončila doktorát v odbore umelá inteligencia a ostala som pracovať na Technickej univerzite v Košiciach ako vedecko-výskumný pracovník v oblasti kybernetiky a umelej inteligencie,“ vysvetľuje Mária.

Humánne roboty vs. pásové stroje

Počas štúdia sa Mária zúčastnila exkurzie vo fabrike, kde využívali roboty pri pásovej výrobe. Spomína na zhrozenie masovou produkciou, pre akú boli tieto stroje dizajnované a nevedela si predstaviť samu seba ako vývojára takéhoto typu: „Až tam som porozumela konečnému produktu, ktorý by som programovala. Hľadala som v sfére umelej inteligencie niečo, čo by ma viac napĺňalo a malo hlbší zmysel pre spoločnosť. V Amerike som neskôr spoznala profesorku, ktorá sa venovala sociálnej robotike a veľmi ma svojou prácou zaujala. Fascinoval ma na nej najmä fakt, že k produktu či výskumu je nevyhnutná spolupráca viacerých odvetví ako psychológia, sociológia a podobne. Je skvelé, keď môžeš spolupracovať s rôznymi inými ľuďmi a učiť sa spolu komunikovať. Aj keď na začiatku hovoríme každý rôznym jazykom, na konci zistíme, že vznik produktu by bez spolupráce nebol možný. Napríklad my, technológovia, by sme nevedeli navrhnúť robota s otázkami orientovanými na psychologický výskum, pretože ich nevieme správne formulovať.“

O Márii Virčíkovej sa dočítaš aj v tomto článku

Virtuálny teleport a komunikačné vynálezy

Rok 2014 znamenal pre Máriu prelom v kariére – zoznámila sa s budúcim pracovným partnerom Matúšom Kirchmayerom, ktorého poprosila o zhodnotenie svojho nového systému pre obchodné centrá. Obrazovky vo výkladoch obchodov si menili oblečenie podľa návštevníka, ktorý prechádzal okolo. Obidvaja počas nasledujúcich stretnutí pochopili, že spolu môžu vytvoriť niečo veľké – Matúš ako odborník na 3D zobrazovanie a Mária na umelú inteligenciu: „Osobne veľmi rada stretávam ľudí, ktorí sú v niečom zvláštni a majú veľké vízie. Matúš strávil čas prácou v zahraničí, má otvorený prístup bez predsudkov či stereotypov a rozmýšľa globálne – v tom sme si podobní. Na prednáške v San Franciscu sme spoznali tvorcu aplikácie Zoom, ktorú dnes dennodenne využíva celý náš tím v Matsuko. Myslíme si, že dnešná technológia je pripravená transformovať komunikačné nástroje z 2D, ako je napríklad Zoom alebo Skype, do troch rozmerov, ako je to vo Hviezdnych vojnách alebo vo filme Kingsmen.“ Mária tvrdí, že pri prieskume významných vynálezov si spolu s Matúšom jasne uvedomili prevládajúci motív komunikácie. Tvrdia, že ľudia majú prirodzenú potrebu stretávať sa a komunikovať. Práve kvôli tomu začali pracovať na vytvorení sci-fi technológie „Skype budúcnosti“, ktorá umožní komunikáciu na konferenciách prostredníctvom 3D hologramov v rozšírenej realite.

„Vyvíjame proces 3D telepresence, prostredníctvom ktorého budeme vedieť umelou inteligenciou zobraziť celého človeka pred nami, aj keby bol na opačnej strane sveta. Netreba nám na to nekonečné množstvo kamier, ktoré nás nasnímajú z každej strany, ako to robí konkurencia. Stačí nám jedno zariadenie s kamerou, ktorá sa cez umelú inteligenciu naučí, ako vyzeráme. Je to vlastne virtuálny teleport. Naša firma nevymyslela 3D telepresence, ale prišli sme na spôsob, ako ju môže používať každá firma vo svojej kancelárii.“

Téma jazyk a komunikácia na Art & Tech Days 2019

Pri rozhovore s Máriou Virčíkovej taktiež zaznel predmet už každoročného novembrového festivalu Art & Tech Days. Minuloročná spíkerka v headline Revolúcia dneška hovorila o skúsenostiach svojej firmy Matsuko s umelou inteligenciou. Podľa Márie sa festivalu zúčastňujú podobní nadšenci, ako je ona sama – sú to tí, ktorí sa neboja vystúpiť z bubliny disciplíny, v ktorej sa pohybujú a skúmajú iné odvetvia a ich možné prepojenia: „Neskrývam to, Art & Tech Days je moja srdcovka. Každý rok sa veľmi teším na spíkrov, ktorí do Košíc prichádzajú, či už je to oblasť, ktorú poznám alebo nie. Na rozdiel od iných konferencií, má Art & Tech Conference stále ucelenú myšlienku. Obzvlášť sa mi páči, že hlavný line-up je doplnený sprievodnými podujatiami ako inštalácie, koncerty ale hlavne workshopmi, kde si každý môže vyskúšať tvoriť nové veci. Ja sa chcem tento rok zúčastniť Physicality in Virtual Spaces s Máriou Júdovou. Matúšovi bývalí kolegovia z Montrealu taktiež prídu na Game Days z produkcie Slovenskej asociácie herných vývojárov, ktoré sa počas 6-dňového festivalu pravidelne konajú. Vždy som pracovala na hranici dvoch svetov -– Art & Tech Days vytvára miesto pre ľudí, ako som ja, aby čerpali inšpiráciu a získavali kontakty.“

Viac o festivale Art & Tech Days 2019 sa dozvieš v tomto linku

Budúcnosť technológie je tvoriť pre ľudí

Podľa Márie je rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými podnikateľmi vo vytrvalosti a zdolávaní prekážok, ktoré prichádzajú počas cesty k cieľu. Na otázku, čo si myslí o využívaní či zneužívaní technológií v budúcnosti, odpovedá úprimne – nedokážeme hromadne ovplyvniť, ako budú výdobytky doby aplikované neskôr, no ich tvorcovia sa môžu rozhodnúť sami, komu ich ponúknu: „Chceme zmeniť, ako firmy a ľudia spolu komunikujú a ako môžu efektívnejšie spolupracovať – byť si bližší. Je na ľuďoch, ako technológie v budúcnosti využijú. Robiť niečo pre ľudí je snáď to najlepšie, čo existuje – je to skutočnosť, ktorá ma na mojej práci najviac motivuje. Som šťastná, že môžem robiť to, čo ma baví.“

Na festivale Art & Tech Days 2019 s témou Jazyk a komunikácia – Beyond Words sa s Máriou Virčíkovou môžeš stretnúť osobne a spýtať sa jej nielen na hologramy a umelú inteligenciu. Rezervuj si event 21.11.2019 v košických Kasárňach/Kulturparku tu.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať