Začni tohtoročné leto filmovo

Spojenie filmového plátna a umenia je jedinečnou možnosťou, ako sa presunúť z bežného života priamo do paralelnej reality. Jún, ako prvý letný mesiac, ponúka širokú škálu filmových predstavení, festivalov, diskusií a umenia. Či už si fanúšik hraného filmu alebo dokumentu, či ťa bavia thrillery, horory, drámy alebo cudzojazyčné komédie, tento mesiac si prídeš na svoje. V nasledujúcich riadkoch sa dozvieš, na čo sa môžeš tešiť práve v Košiciach:

Cinevitaj: Veľkí talianski majstri na plátne / Kino Úsmev : 7. – 9. 6. 2019

V rámci festivalu talianskeho filmu na Slovensku Dolce vitaj sa v Kine Úsmev uskutoční prehliadka, ktorá predstaví tri dokumentárne filmy o veľkých maliarskych majstroch Talianska. Priblíži ti nielen genialitu autora slávnej Mony Lisy – Leonarda Da Vinciho, ale aj ďalších majstrov talianskej renesancie a baroka – Botticelliho a Caravaggia.

7. 6. 2019 Botticelli: Peklo, Taliansko, 90 min. (2017)
8. 6. 2019 – Leonardo da Vinci: Génius v Miláne, Taliansko, 90 min. (2016)
9. 6. 2019 – Caravaggio: Duša a krv, Taliansko, 90 min. (2018)

Filmový festival Tres Court / Tabačka Kulturfabrik : 11. 6. 2019

Medzinárodný festival krátkych filmov oslavuje už svoj 20. ročník. Súťažiť v ňom budú filmy od profesionálnych filmárov, ako aj od nováčikov. Dáva priestor novým talentom a podporuje kultúrnu rôznorodosť. Francúzska Aliancia tak spolu s Tabačkou predstaví snímky vytvorené v rôznych kútoch sveta, ktoré spája nadšenie ich tvorcov pre vyjadrenie myšlienky jednoducho, priamo a najmä efektívne. Ako divákovi ti pozrietie jedného filmu zaberie najviac 3 minúty ale obohatí ťa o dlhotrvajúci kultúrny zážitok.

Literatúra a Film: Katarína Kucbelová / Kino Úsmev : 13. 6. 2019

V rámci obľúbeného cyklu Literatúra a Film si Kino Úsmev a Kníhkupectvo Artforum Košice pripravili čítanie poetky Kataríny Kucbelovej. Jej tvorba sa nevyhýba ani citlivým a temným témam ako sú strach a zatrpknutosť. Aký film si vyberie pre tento večer na doplnenie jej myšlienok? Príď a nepremeškaj tento skvelý umelecký zážitok.

Art Film Fest / Kunsthalle, Kulturpark, Kino Slovan, Kino Úsmev, Tabačka Kulturfabrik : 14. – 22. 6. 2019

Art Film Fest vo svojom 27. ročníku odprezentuje v košických kinách to najlepšie z miestnej a svetovej kinematografie. Tento festival s medzinárodným rozmerom si buduje reputáciu aj vďaka pútavým diskusiám s tvorcami, autogramiádam, koncertom a workshopom. Predstaví ti aj výherné filmy z Cannes, Berlína či Benátok. Na svoje si tak príde milovník filmu ale aj laik, ktorý si chce rozšíriť obzory. Určite nepremeškaj jediný festival, ktorý sa koná prakticky na “jednej ulici,” čo ho robí dostupným i jedinečným. Lístok si zakúpiš tu.

Umenie v kine: Prado – Zbierka plná divov / Kino Úsmev : 29. 6. 2019

Keby tak múzeá mohli rozprávať! Nový dokument “Prado – zbierka plná divov” sa zameral práve na to. Toto preslávené múzeum v Madride oslavuje už 200 rokov od svojho založenia. Vďaka tejto výpravnej snímke poputuješ španielskou metropolou a odhalíš nielen to najlepšie z obrích múzejných zbierok, ale aj šesť storočí španielskeho národa. Jednoducho dejiny rozprávané umením a vyše osemtisíc muzeálnych exponátov vrátane diel od géniov ako Goya, El Greco alebo Murillo či Ribera – presne o tom je nový dokument Prado.

Pricestuj do Košíc a spoj filmový zážitok s retro atmosférou čiernobieleho filmu v Invisible Hoteli. Rezervuj si izbu venovanú československej filmovej tradícii a dôležitosti tunajších, kedysi početných kín. Vitaj na javisku skutočnej scény filmu noir a zrežíruj svoju rolu v novom príbehu.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať