Nekonečne veľa možností na bicykli v Košiciach

Na dvoch kolesách ďalej zájdeš. Kadečím sme si v Košiciach prešli – starými favoritkami, stretnutiami na rohu Kuzmányho a Škultétyho, kávou na konci Hlavnej, cyklo shopmi, zákutiami Bankova, natieraním dosiek lazúrou, zaprášenými kobercami na hlinených kopcoch, a deťmi. Spoznaj lokálnych ľudí, ktorí sa najradšej pohybujú na kolesách.

Mestská cyklistika / Dutch Bikes / Mišo Bradovka

Na samom konci Vítezovho dvora plného terás, second-handov a náboženského kníhkupectva, nájdeš drevený stôl a naokolo holandské bicykle. Sedia tu štyria chalani a vítajú priateľskou atmosférou. Majiteľ Dutch Bikes, Mišo Bradovka, pri rock‘ n‘ rolle vysvetľuje, ako funguje mestská cyklistika v historickom centre Košíc. Ukáže ti všetky svoje bicykle, ktoré si môžeš kúpiť, alebo požičať, a zarozpráva sa s tebou ako so starým známym. Práve vďaka tomu sem chodia zvyšní chalani takmer dennodenne. Vytvárajú takto neoficiálny Dutch Bikes klub, ktorého sa môže zúčastniť každý. „Mestské jazdenie v Košiciach narastá každým rokom, čo vidno na návštevnosti tunajších i zahraničných zákazníkov,“ tvrdí MišoPočas nášho fotenia sa zrazu zastavujú ľudia, deti úplne bez hanby prstami ukazujú na vysoké bicykle. Nie je pochýb, že pýchou Košíc je Hlavná ulica, čo podľa Miša prispieva k samotnému zážitku z jazdenia: „Krása historického mesta umocňuje cyklo pôžitok. Holandský bicykel prináša neuveriteľnú pohodu, kedy je čas obzrieť si mesto, staré centrum a jeho budovy.“

Požičaj si aj ty holandský bicykel od Miša. Pridaj sa ku komunite mestského jazdenia a obdivuj historické centrum.

Trailová cyklistika / KE.CY / Zoran Bosák

Ráno na Bankove sa začína so Zoranom Bosákom na parkovisku. Spoločne s ďalšími ľuďmi pred pár rokmi založil občianske združenie KE.CY, vďaka ktorému v okolí mesta budujú single tracky na jazdenie v lesoch. Je jasné, že kolektívna snaha o zmenu vedie k úspechu, o čom svedčí účasť na single track kempoch a súčasný stav trailového jazdenia v Košiciach. Po dvadsiatich minútach červenou značkou nájde miesto, ktoré mal na mysli. „Košické lesy sú rozlohou druhé najväčšie v Európe. KE.CY získalo povolenie pracovať na Bankove, ktorý teraz vnímame ako vlastný výklad v obchode – práve tu sme chceli ukázať, čo chceme,“ vraví po zjazdení single tracku vytvorenom združením KE.CY na Bankove. Máme v našom tíme ľudí, ktorí sú certifikovaní trail builderi pod IMBA (International Mountain Bicycling Association), a vedú semináre o tom, ako trail v lese budovať. Treba napríklad dodržiavať určitý sklon, aby sa zamedzila vodná erózia, alebo neodvodňovali lesy. Dôležité je tiež, aby sa trail používaním neopotreboval a umelo sa nezasahovalo do lesnej plochy. Používame iba prírodný materiál, ktorý nájdeme.“ 

Zúčastniť sa single kempu môžeš aj ty, organizujú sa pravidelne. Viac info nájdeš tu.

BMX / Bikros Furča / Mišo Tomčo

Kde je krajší pohľad na zapadajúce slnko než z furčianskeho kopca? Prichádzame sem počas ružového svetla, a hneď vieme, ako sa podaria fotky Bikrosu. To sme ale nerátali s detskou školou jazdenia – päťročný chlapec udivuje k úžasu šialenou koordináciou pohybov na vlnovkových kopčekoch a vysokom oblúku uprostred panelákovej scenérie. Strach vraj nemá a párkrát aj spadol. Týchto chalanov vedie ich oficiálny BMX tréner klubu Košický šarkaň, Maťo Maurer.

Desaťnásobný, skromný majster Slovenska, Mišo Tomčo, v rozhovore opisuje košický bikros, v ktorom pôsobí už zhruba dvadsať rokov: „Chodieva sem kopec detí zo sídliska, cross-country cyklisti a sú tu vítaní jazdci z každého iného odvetvia. Táto dráha nás všetkých spája. Preteky mávame raz za rok a dokonca tu aj viackrát boli Majstrovstvá Slovenska v bikrose,“ tvrdí Mišo s úsmevom.

Ak si chceš vyskúšať bikros jazdu v Košiciach, kontaktuj členov klubu Košický šarkaň.

Freestyle cyklistika / Dirt Park Drábová / Martin Boršč

Len zopár metrov za KVP činžiakmi. Lazúrou sa tu natierajú dosky pre novú tribúnu, čaká sa na vyschnutie hliny po nedávnom daždi, a všetko nasvedčuje príprave sa na blížiace preteky. Hneď vedľa pump-trackov Maťo Boršč vysvetľuje, ako sa vyvinulo občianske združenie Enjoy the Ride. V rámci tohto združenia sa spolu s ostatnými dobrovoľníkmi už od roku 2012 venuje výstavbe Dirt Parku na sídlisku Košického vládneho programu.

Vďaka dotáciám sme mohli postaviť molitanový bazén, altánok a postupne aj iné časti Dirt Parku. Minulý rok bol freestyle bmx uznaný ako olympijský šport, takže by sme si tu v budúcnosti chceli otvoriť školu a trénovať deti. Chceme, aby tu po nás niečo ostalo. Na to ale treba priniesť akúsi osvetu pre rodičov, aby vedeli, že tento šport je asi tak rovnako nebezpečný ako iné. Je to taká gymnastika na bicykli. Práve kvôli tomu sa skok trénuje aj stokrát na pene,“ hovorí Martin. Združenie má v pláne rozšíriť svoju plochu na priľahlej lúke, na čo bude ešte treba vynaložiť mnoho úsilia a energie. Ochotne prijímajú akýchkoľvek dobrovoľníkov.

Máš záujem o zveľaďovanie Dirt Park Drábová? Prilož ruku k dielu.

Fixky / Jaro Matej

Spomedzi viacerých druhov cyklistiky prevládajúcej v Košiciach, sa zdá fixkárska komunita tou najzáhadnejšou. Ide o bicykel samotný – fixka, alebo fixie, dáva jazdeniu úplne iný rozmer, učí jazdca predvídavosti, a vymedzuje možnosť použitia brzdy. Keď prestaneš pedálovať, fixka ťa môže aj vykopnúť zo sedadla. Práve to je to, čo robí tento urban style cycling tak adrenalínovým.

Jara Mateja nám odporučili ako najstaršieho košického fixkára. Spoločne s neoficiálnym spolkom Dutch Bikes sme sa vybrali na podvečerno-nočné fix bajkovanie. Svetlá ulice, šum tenučkých pneumatík a opustená Štúrova. Tu sa v prostredí čerstvého asfaltu a zhrdzaveného žeriavu pretekajú chalani s dievčatami na fixkách, kým sa ich fotograf na ‘pošťákovi’ snaží zachytiť z rôznych uhlov. „Fixka nie je bicykel o výhodách, ale naopak, o nevýhodách. Všetko robíš nohami, šliapeš, spomaľuješ, skiduješ. Predná brzda je iba poistka,“ vraví Jaro. „Záleží na pevnom prevode, ktorý si človek zvolí. Časté trasy pre fixky sú na Podhradovej, na Moyzesovej ulici, cez Mlynský náhon, do Barce, na Terase. Ideálne je to za tmy v piatok večer, keď je málo áut.“

Pridaj sa k fixkárom Košíc aj ty. Bez brzdenia ťa príjmu medzi seba.

Pridaj sa k akejkoľvek komunite aj ty. Bookni si izbu s nami. Ako hosťa Invisible Hotel ťa predstavíme nielen cyklo komunitám v meste, ale dostaneš aj zľavu na požičanie bicykla.

Špeciálne poďakovanie pri výrobe článku patrí Bicycle Garage a Tomášovi Holubovi.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať