Toto je 6 výnimočných žien, ktoré vedú nápadité workshopy v Košiciach

Všetky sú iné. A všetky húževnato pracujú na rozvíjaní vlastných schopností a zároveň ponúkajú možnosti pre širokú verejnosť, ako čo najlepšie naložiť s voľným časom. Nasledujúci článok odhaľuje príbehy i posolstvá tých, vďaka ktorým sa v Košiciach lepšie trávia chvíle po práci alebo škole. Od hliny, mydiel, macramé až po arteterapiu. Spoznaj 6 talentovaných žien, ktoré naozaj pridávajú svojmu mestu inú hodnotu.

Hlinené dotyky & štyri živly

O čerstvý nános energie sa v Košiciach stará dcéra akademického maliara, Ester Šefčíková, ktorá prežila prakticky celé detstvo v ateliéri a slovenskej prírode. Stredoškolské štúdium na Škole úžitkového výtvarníctva ju presvedčilo o význame tradičných remeselných techník natoľko, aby sa im neskôr venovala naplno a svoje nadšenie šírila ďalej medzi ľudí. Dnes vedie tvorivé dielne s hlinou na princípe 4 živlov – zem, oheň, vzduch, voda a kolektívneho nevedomia podľa Carla Gustava Junga v čajovniach ako Čavango, na festivaloch, alebo aj narodeninových oslavách. Popri tom sa venuje výučbe keramiky na alternatívnych materských či základných školách pre deti a dôchodcov v špecializovaných zariadeniach.

Podľa Ester je zážitok to najdôležitejšie, čo si ľudia z dielne odnášajú: „Ručné práce nebudeme vedieť nikdy nahradiť žiadnym strojom. Na mojich workshopoch robíme všetok pohyb (prácu) vlastnými rukami. Samotný dotyk s hlinou je pre dnešných ľudí silným zážitkom, pri tvorbe stíchnu a cítia kontakt s prírodou, zemou. Hneď po niekoľkých sedeniach vidím nesmierne zmeny v ich prežívaní – sú pokojnejší, uzemnenejší, lepšie komunikujú. Táto činnosť pomáha tiež prepájať pravú hemisféru s ľavou a po každom workshope je miestnosť plná energie. Snažím sa využívať prírodné materiály, s hlinou pracujeme na ľanovom plátne a máme k dispozícii slivkové, čerešňové alebo bukové špachtle. Ku keramike a spôsobu, ako ju dnes ukazujem ľuďom, ma priviedla košická keramikárka Andrea Čepiššáková. Chcela som hlinu dostať von z ateliéru, zdieľať ju s ľuďmi a vidieť ako s jej pomocou rastú umelecky i duševne.“

Čítaj aj: Pricestuj na svätojakubskú púť do Košíc. Do európskej siete patríme aj vďaka miestnej výtvarníčke

Prvé arteterapeutické centrum na Slovensku

Priekopníčka Linda prežila svoje detstvo na holandských školách, kde boli žiaci zvyknutí na integráciu detí so zdravotným znevýhodnením a spoločnosť ich nevyčleňovala do špecializovaných škôl. Po štúdiu na Fakulte umení sa zúčastnila mentoringového programu Escalator cez Creative Industry Košice, ktorý jej pomohol ujasniť si vízie pri otvorení prvého arteterapeutického centra na Slovensku, CHAT. Práve tu sa výborne darí deťom napríklad aj s autizmom či iným hendikepom pomocou jej spôsobu senzorickej terapie, ktorej metodiku navrhla sama Linda. V praxi to znamená, že deti sa hrajú a tvoria s jedlým materiálom, ako je napríklad slnečnica s kukuricou, ktoré postupne stimulujú zmysly a prepájajú nervové dráhy, zlepšujú hrubú a jemnú motoriku a pomáhajú im otvoriť sa a začať komunikovať. Aktivity arteterapeutického centra zahŕňajú Baby CHAT so senzorickými hrami od veku deviatich mesiacov do troch rokov alebo Kids CHAT so špeciálnou výtvarnou výchovou, kde sú deti v skupine vedené k empatii, rôznorodosti i sebaláske práve skrz integrované dieťa.

K úspešnosti týchto kurzov neodmysliteľne prispieva Lindin prístup: „S deťmi pracujem intuitívne. Aj keď si naštudujete nekonečné množstvo informácií o hendikepovaných deťoch, aj tak je každé unikátne a výnimočné vo vlastnom prejave. To, čo je však pre všetky rovnaké, je citlivé zaobchádzanie a budovanie dôvery. Niekedy to môže trvať aj niekoľko týždňov. V mojej práci sledujem potreby detí a rovnako ich rodičov – v CHAT-e vytvárame platformu, ktorou chceme vyjadriť našu podporu práve rodičom detí so zdravotným postihnutím.“ Okrem detských workshopov vedie Linda aj terapeutické stretnutia pre dospelých ako Wine & Paint, prednáša na konferenciách a zaúča pedagógov na základných či špecializovaných školách. Od minulého roku spolupracuje s tanečno-pohybovou terapeutkou Zuzanou Romanovou, s ktorou zdieľa priestor a spoločne pracujú na umeleckom podporovaní duševného zdravia košických detí i dospelých. 

Pozri si aj video z Lindinho CHAT-u so senzorickou terapiou

Macramé útočisko

Miroslava Hrušková je v aranžérskych kruhoch dobre známym menom – za posledných dvanásť rokov dekorovala rozsiahly počet svadieb, večierkov, plesov a podobných podujatí. Svojpomocne si naaranžovala dokonca aj vlastnú svadbu. Od minulého roka sa jej dielňou a kanceláriou stal nádherný priestor Designed by flowers Studio hneď vedľa židovskej synagógy na Zvonárskej ulici, kde pod pôvodným maurským stropom pracuje na dokončovaní objednávok a rozvíjaní desiatok ručných prác.

Vďaka účasti na iných workshopoch spoznala dôležitosť sociálneho aspektu tvorivých dielní – dnes učí ľudí vytvárať kreatívne produkty z macramé, kvetov či živého machu: „Pracovať na ručne robených produktoch je istá forma psychohygieny. Viem, že žijeme v hektickej dobe a sama sa popri dvoch deťoch a prácach musím obracať, aby som stihla všetko, čo chcem. Nájsť si dve hodiny do týždňa pre seba samú však podľa mňa nie je nemožné. Moji zákazníci ku mne chodia, aby zistili, že sami dokážu vytvoriť krásne predmety a učiť rovnakú techniku niekoho iného alebo ju využívať doma. Je to tiež cesta k tvorbe originálnych darčekov, ktoré môžu neskôr venovať svojim blízkym. Všetkým veľmi prospieva na pár hodín uniknúť z online do offline sveta, spoznať nových ľudí a len tak sa baviť pri nejakej zaujímavej aktivite.“

Telová cukráreň

Vyštudovala laboratórne vyšetrovacie metódy a krátky čas pôsobila na košickej imunológii, no pracovať v labáku bolo pre ňu málo kreatívne. Monika Bullová sa pred pár rokmi rozhodla experimentovať s výrobou vlastných balzamov na pery z včelieho vosku – dnes sa jej ponuka rozrástla o ručne robené mydlá, pleťové krémy, masky či gély. Pre všetkých priaznivcov prírodnej kozmetiky organizuje raz za mesiac diskusné i produktívne workshopy vo Výmenníku Wuppertálska na sídlisku KVP s nálepkou BylinKE (najbližšie sa uskutoční už 5. marca). Na kurze sa jeho účastníci oboznamujú so spôsobmi miešania vlastných receptúr kozmetických prípravkov s využitím výlučne prírodných ingrediencií ako napríklad bambucké maslo, kokosový či mandľový olej alebo esenciálne výťažky z rastlín.

Monika aktuálne pracuje na zariadení výrobného priestoru: „Mojím plánom je postupne certifikovať všetky výrobky a predávať ich na svojom e-shope a v kamenných biopredajniach. Miešanie vôní mi prináša veľkú radosť – o to viac, ak je o prírodné produkty taký záujem, ako v Košiciach pozorujem. Súčasťou mojich experimentov boli vždy pokusy a omyly, no v labáku som sa necítila tak kreatívne, ako keď dnes môžem viesť workshopy priamo s ľuďmi a učiť ich správne postupy v prírodných receptúrach. Na dielne si taktiež vždy zavolám nejakého odborníka – hosťa a spolu diskutujeme o zdravom účinku kozmetiky na ľudské telo.

Sleduj aj Monikin farebný Instagram Fressia – telová cukráreň

Kreativitou k slobodnému mysleniu

Jana Poláková sa pohybuje v sfére módneho dizajnu na košickej scéne už niekoľko rokov, no okrem práce na autorských kolekciách venuje svoj čas aj rozvíjaniu tvorivého potenciálu u tých najmenších. V spolupráci s Košickými kultúrnymi centrami organizuje Fashion KidLab na týždennej báze každý utorok podvečer, kde si deti vo veku od piatich rokov môžu trénovať rôzne textilné či výtvarné techniky. Celoročný kurz sa zameriava na ústrednú tému, ktorú jeho účastníci aplikujú do svojich diel a predvádzajú na finálnej prehliadke pre rodičov a známych v Kasárňach/Kulturparku. Vrcholovým úspechom tohto workshopu je predvedenie modelov na Košice Fashion Week počas profesionálnej prehliadky, kde si deti vyskúšajú predvádzacie mólo na vlastnej koži.

Jana sa snaží prostredníctvom módnej tvorby v deťoch primárne vzbudiť záujem o kreatívny dizajn: „Snažím sa deti viesť tak, aby videli, že prevažnú väčšinu vecí si vieme vytvoriť sami. Pri vytváraní módnych modelov sa dívajú na svet inými očami a berú si inšpiráciu z toho, čo ich obklopuje. Sledujem, ako ich to oslobodzuje v myslení, sú zodpovedné za svoje diela, vedia si ich obhájiť, rovnako sa učia experimentovať. Objavujú v sebe nové skutočnosti, ktoré im neskôr môžu pomôcť v ďalšom rozvoji. Na začiatku ani nemusia vedieť kresliť – stačí, aby chceli pracovať a bavilo ich to. Ostatné príde už priamo na workshopoch.“

Vnímam svoje telo zvnútra

Občianske združenie Priestor Súčasného Tanca (PST) sa v košickej Tabačke venuje priblíženiu pojmu súčasného tanca všetkým, ktorí majú chuť spoznať tanec, svoje telo a jeho možnosti bližšie. Katarína Rampáčková a Michaela Sabolová okrem iného organizujú májový festival Move Fest, kde si diváci mesta môžu pozrieť netradičné predstavenia. Súčasný tanec je totiž umelecká a tanečná tvorba, kde sa prostredníctvom výskumu vyvíja aj samotný tanečný materiál, ktorý ďalej usmerňuje daný choreograf.

Michaela z PST vysvetľuje, že ich združenie a workshopy venované inovatívnej forme pohybu v prvom rade zdôrazňujú prežitie predstavenia, ktoré môže vyjadrovať určitý spoločenský proces alebo vnútorný konflikt osobnosti: „Pri súčasnom tanci sa stretávame s opakovanou reakciou nepochopenia na strane divákov. Našou prácou sa im ale snažíme vysvetliť, že takémuto typu predstavenia v niektorých prípadoch nie je nutné porozumieť. Poukazujeme na samotné prežitie, stotožnenie sa so skúsenosťou, ktorá je nám podaná a uvedomenie si niečoho vlastného, konkrétneho, čo si z takéhoto predstavenia odnášame. PST sa sústreďuje na somatický prístup v tanci, na vnímanie tela zvnútra. Pomocou tanca sa snažíme ukázať, ako sa dá vrátiť k poznaniu vlastného tela, ktoré vnímame ako pulzujúci organizmus v interakcii s našou mysľou. Pohyb tela nás vedie aj k pozorovaniu ostatných či spoločnosti. Na naše workshopy pozývame aj zahraničných lektorov, ktorí prinášajú do Košíc unikátne prístupy v aktuálnych trendoch zo sféry súčasného tanca.“

Chceš cestovať a spoznávať nové mestá? Košice ponúkajú dizajnové izby Invisible Hotela. Vďaka nemu odkryješ tajomstvo Košického zlatého pokladu v tvojom súkromnom trezore plnom zážitkov.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať