7 autentických kaviarní, kde sa v Košiciach oplatí zájsť na kávu túto jeseň

Vie charakter kaviarne ovplyvniť finálnu chuť kávy? Pripravili sme si pre teba výber sedem v Košiciach, ktoré sú obľúbené u lokálnych zákazníkov i zahraničných návštevníkov. Zájdi si sem v chladnom či teplom počasí na flat white, spenené cappuccino alebo tabakovú kávu. Všetky nasledujúce kaviarne majú sprístupnené aj svoje terasy, a preto je možné ich navštíviť aj v súčasných podmienkach súvisiacich s COVID-19.

Šálka kávy, Hviezdoslavova

Knihami zapratané police; Proust, Moravia, Mann, Zelinová, tenisové rakety na stene, Rolling Stones a americké country. Drevo, tehla, bicykle, neladiace hrnčeky. Ťažko opísať vrúcnosť Šálky kávy: človek sa tu občas pozabudne, hneď sa cíti ako doma. Snáď to má na svedomí nestrojenosť obsluhy, vďaka ktorej sa sem opätovne vracia pravidelná klientela. A predstav si ručne napísanú ponuku nápojov a dezertov – tie sú kvôli domácej príprave neustále čerstvé ako napríklad dnešný špaldovo-mandarínkový koláč. Širokospektrálne využitie priestoru Šálky spája kávu, priestor neoficiálnej študovne a zašitej fajčiarskej miestnosti 3 minúty pešo od izby Košická moderna.

Papa, Kasárne/Kulturpark

Komplex Kulturparku vystlaný zeleňou stromov a čerstvo pokoseným trávnikom: tento fotogenický výhľad predstavuje kreatívne priestory Košíc spoza presklených stien Papa kaviarne alebo z jej letnej terasy. Všadeprítomný kofeín a denné svetlo ťa tu spolu s usmievavou obsluhou usadia pokojne aj na celé hodiny. Vychutnajte si Zlaté zrnko Cézar 75% Arabica, 25% Robusta a bezkofeínovú kávu Fit káva od rovnakej značky.

Caffè Trieste, Uršulínska

Útulná Uršulínska ulica. Must pre milovníka kávy neveľkých priestorov a miernej schovanosti. Trieste sa skrýva 5 minút chôdze od izby Zlatý poklad, v jednej z mnohých odbočiek Hlavnej ulice. Skvelo pripravená káva tejto košickej zastávky víta dostupnými cenami a klasicky južanským zariadením – kávovary sú na stenách, na obrazoch, vo vázach na stole. Stálou ponukou je krehké pečivo a základ zo 100% Arabicy, 100% Robusty a kombinácií ich rôznych pomerov, stačí si len vybrať. Kvalitná káva a simple kaviareň pripomína talianský formát vonkajšou terasou v úzkej uličke, cinkotom kávovaru a vôňou čerstvých croissantov či pistáciových canoli.

Mondieu, Hlavná

Centrum Košíc, 10 minút od najnovšieho prírastku Media Art room, french style, organická káva a hrkot panvíc otvorenej kuchyne za barom. V budove Malej Scény láka prestížne Mondieu kombináciami kávy s dvojfarebnou čokoládou, 100% kakaom, čerstvo praženými orieškami; inverse cold cappuccinom, alebo sezónnou špecialitou írskej kávy. Samozrejmosťou je aj bezkofeínová verzia, či doplnky bezlaktózového, mandľového a sójového mlieka. Ak chceš ochutnať zdravé denné menu, je si rozhodne z čoho vyberať: šalát s figovou marmeládou, špargľovo-orechový quiche, či pšeno s mangom. A to najlepšie na koniec: letnou vychytávkou kaviarne je výroba vlastného nanuku s čokoládou a piatimi posýpkami.

San Domenico, Dominikánske námestie

Dominikánske námestie je skvelou zastávkou pre nákup čerstvých surovín a kvetov na staromestskom trhu, pohľad na najvyššiu kostolnú vežu dominikánskeho kláštora (68 metrov), ale i profesionálne pripravenú kávu mladým šikovným baristom v San Domenico. Jeho spenené kreácie môžeš sledovať na sociálnych sieťach.

Kávy sveta, Hlavná

Kávy sveta – útulná kaviareň s pražiarňou a výberom viac než sto kávových nápojov, kde bez problémov započuješ maďarskú vravu, a to taktiež od veľmi milej a príjemnej obsluhy. Na stenách je vždy k dispozícii predajná výstava obrazov a v zadnej časti aj knižnica s maďarskou literatúrou. Tip: Beduín a tabaková káva!

Čítaj aj: Maďarská história vs. súčasnosť v najvýchodnejšej metropole – Košiciach

Fabbrica Café, OC Galéria

Kaviareň s vlastnou presklenou pražiarňou? Žiadny problém! Pri svojej návšteve sa môžeš v priamom prenose dívať na dlhoveký proces praženia kávy hneď zo svojej stoličky. Navštív známu sieť Fabbrica Café so siedmimi pobočkami v Košiciach a jednou v Michalovciach. Nájdeš tu profesionálne pripravené jednodruhové kávy z celého sveta – na výber (i priamy nákup) sú možnosti ako Kolumbia, Brazília, India, Dominikánska republika či Kuba. V ponuke sú tiež domáce torty či panini.

Fabbrica Café sa nedávno stala členom Welcome Packu Invisible Hotela, ktorý ponúka remeselné produkty a lístky do rôznych inštitúcií v meste pre rozšírenie obzorov turistov i obchodných cestujúcich. Pri ubytovaní sa v Invisible Hoteli dostaneš 80-gramové balenie Etiópie! Zásoby sa míňajú, a preto si svoju izbu rezervuj čo najskôr tu.

Pôžitok z kávy košických kaviarní je výrazne ovplyvnený čarom interiéru a láskavosťou obsluhy. Práve tak na rôznych miestach chutí podobná káva akosi vždy inako. Štandardnej chuti sme ale predsa len našli kontrast v skrýši historického dvora s ponukou celosvetových špičiek.

Ubytuj sa s Invisible Hotel a vyskúšaj kávičku v spomenutých kaviarňach Košíc bez náhlenia. Oceníš nielen ich tvorivosť ale rovnako aj pestrú škálu voľných vstupov a produktov od miestnych výrobcov, ktoré ťa počkajú na izbe.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať