7 tipov na vianočné darčeky z domova. Podporte lokálnych košických výrobcov!

Vianočné sviatky sú tento rok výnimočnejšie než kedykoľvek predtým. Vznikajú iniciatívy mnohých pre záchranu podnikov a ich produktov, ktorú si pandémia vyžiadala. Prinášame našim čitateľom tipy na 7 lokálnych značiek a výrobcov, ktorých sa určite oplatí podporiť. V zozname nájdete diela módnej návrhárky, vianočné balíčky káv a cukroviniek, produkty skejtbordovej značky či predmety miestnych remeselníkov.

Tlakers

Skejtbordová značka Tlakers ponúka okrem samotných skejt dosiek aj tričká, mikiny, bundu či skvelé doplnky, ktoré určite potešia pod vianočným stromčekom každého správneho tlakera. Všetky produkty nakúpite pohodlne online na eshope Tlakers.

Čítajte aj: Skejt je pre mňa láskou na celý život, tvrdí slovenský reprezentant Rišo Tury z Košíc

Fabbrica Café

Tohtoročným prínosom Fabbrica Café pre ľudí, ktorí hľadajú ten najkrajší vianočný dar, sú opäť takzvané vianočné balíčky – káva je jednoducho vždy dobrý nápad. Kúpa každého balíčka dokonca zaručuje príval pocitov šťastia. V ich výbere nechýba ani zelená alebo bezkofeínová káva.

Čítajte aj: 7 autentických kaviarní, kde sa v Košiciach oplatí zájsť na kávu túto jeseň

Ida Sandor 

Milovníci módy si nájdu svoje darčeky aj na e-shope košickej návrhárky Idy Sandor. Vianočným prekvapením sú mikiny v rôznofarebných prevedeniach s oficiálnym logom značky. Mikiny sú úplným lokálnym výrobkom, od materiálu, šitia až po proces nažehlenia samotného loga.

Čítajte aj: Od Strojníckej fakulty k nadčasovým strihom slovenskej módnej návrhárky – Ida Sandor

Opre’

Spojenie klasického jablkového cideru Opre’ a voňavého perníkového sirupu lokálnej košickej výroby. Perníkový sirup obsahuje byliny a koreniny ako škorica, klinčeky, nové korenie, čierne korenie, muškátový orech, zázvor a šafrán. Zaujímavá chuť sladkého jablkového cideru a vôňa perníka vás príjemne zahreje.

Čítajte aj: Limonády vyrábame tak, ako to doteraz ešte nikto neurobil. Výrobca ciderov a limonád, Gabriel Oprendek

AHA Cookies & Milkshakes

Jedno z najsladších miest v meste si pre vianočné obdobie pripravilo špeciálne edície, ktoré sú výnimočne nielen svojím vzhľadom, ale hlavne chuťou. Objednajte si ich Christmas mix v dvoch veľkostiach alebo zakúpte niekomu darčekovú kartu. Tím Aha Cookies & Milkshakes vám praje príjemne prežitie vianočných sviatkov! #Baketheworldabutterplace.

Čítajte aj: Najsladšie miesta v Košiciach

Hrnčiarstvo Igora Macáka

Legendárny hrnčiar Igor Macák sídli v Uličke remesiel / na Hrnčiarskej ulici už celé roky. Vedeli ste však, že veľkoobchodné a pásové výroby niekdajších remeselných výrobkov vytláčajú lokálnych výrobcov čoraz viac do kúta? Podporte keramiku s príbehom, ktorá sa tvorí ručne v dielni pod predajňou. Čaje, káva či čokoláda chutia z lesklých nádob potretých glazúrou ľudskými rukami uplne inak.

Kováčske predmety Cyrila Horáka

Nelakované, nefarbené, poctivo opracované železné predmety z kováčskej vyhne v Ruskove? Zájdite si do predajne ÚĽUV – Ústredia ľudovej umeleckej výroby. Nájdete tu overené dekoratívne predmety ako anjelov či stojany na sviece. Sú tvorené umeleckým kováčom Cyrilom Horákom, ktorý sa svojmu remeslu venuje už cez 30 rokov. Pri dotyku so železom možno pocítite jemnosť fermeže, teda ľanového oleja, ktorá sa vpíja do každého póru a chráni tak materiál pred oxidáciou.

Čítajte aj: Život si nedelím na pracovný a voľný čas – je to sloboda, ktorá mi prináša radosť. Umelecký kováč Cyril Horák

Bonusový tip: Kniha o 73 ľuďoch, ktorí menia Slovensko k lepšiemu

Neviditeľné príbehy – 73 ľudí, ktorí robia východ Slovenska lepším miestom pre život nájdete v každom dobrom kníhkupectve ako sieť Panta Rhei, Martinus, Artforum Košice, Artforum Prešov, Artforum Banská Bystrica, Artforum Bratislava a mnoho ďalších. Podporte našu neziskovú prácu a nadšenie pre rozhovory s ľuďmi, ktorých stojí za to vypočuť. Kniha sa veľmi rýchlo míňa, takže sa ponáhľajte. Ďakujeme!

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať