Košické cyklotraily – KE.CY v 8 #

Pamätáš sa na náš článok o cyklistike v Košiciach? Teraz sa presúvame do roku 2014. Ide o prelomový moment pre druhé najväčšie mestské lesy v Európe. Rekreačná oblasť Bankov do tohto bodu zažívala iba nelegálnu výstavbu terénnych ciest pre horské bicykle – tzv. single trackov. Všetko sa ale zmenilo s príchodom KE.CY, občianskeho združenia zameraného na budovanie oficiálnych a trvalo udržateľných single trackov podporovaných mestom a krajom. Jeden z jeho hlavných zakladateľov, Zoran Bosák, nám na Bankove rozpovedal históriu KE.CY od jeho začiatkov:

Prvotné stretnutie združenia KE.CY sprostredkoval Zoran v podstate sám. V Kembridži, miestnom neformálnom pube, sa tak niekoľko desiatok ľudí zhodlo, že takto to už ďalej nejde: „Navrhol som, aby sme zašli za správou mestských lesov a povedali im, čo chceme budovať. Zdôraznili sme najmä výrazne zastúpenú komunitu ľudí, ktorí chceli jazdiť v lese a aj záujem priniesť novú a atraktívnu možnosť pre mesto v oblasti turizmu.“

Po oficiálnom schválení budovania v rekreačnej oblasti Bankov sa veci konečne dali do pohybu: „Práve tu na Bankove sme chceli ukázať čo vieme a chceme. V našom tíme sú certifikovaní trail builderi IMBA (Medzinárodná asociácia pre horskú cyklistiku), ktorí vedú rôzne semináre o tom, čo všetko si výstavba single tracku vyžaduje,“ vraví Zoran. Počas práce príslušníci KE.CY využívajú takmer výhradne materiály nájdené priamo na mieste. Z okolitých kameňov sa vytvorí skalka, z vyvalených stromov lávka a podobne. Zoran spomína, že nielen vedomosti, no taktiež zapálenie pre vec samotnú je hybnou silou celého projektu. 

Združenie KE.CY už teraz postavilo približne 20 km lesnej trate a pravidelnou organizáciou single track kempov sa už jednoznačne pohlo bližšie k svojmu cieľu komplexného bike parku v košických lesoch. Počas nich vieš priamo prispieť k ďalšej výstavbe horských ciest aj ty. Stretneš sa s nadšencami terénnej cyklistiky, niečo nové sa naučíš, dáš si dobré jedlo a zažiješ neopakovateľnú atmosféru kolektívneho elánu pre skvelú vec. Nasledujúce hashtagy predstavujú vlastnosti združenia KE.CY.

Nie je pravda, že žiadne single tracky do čias KE.CY neexistovali. Všetko sa ale vybudovalo neoficiálne, bez povolenia, načierno. Hlavným apelom na mesto sa tak stala požiadavka a sľub zároveň – legálne a trvalo udržateľné single tracky v košických lesoch. A to sa podarilo.

Základnou charakteristikou združenia je číre dobrovoľníctvo. Vďaka snahe tejto komunity sa dokázali všetky doterajšie plány zrealizovať. Len na prvé ležérne stretnutie v Kembridž Pube prišlo zhruba štyridsať ľudí, ktorí našli oznam na sociálnej sieti. V kolektívnej podpore spočíva úspešnosť celého projektu.

No pain, no gain. Single track kempy sú dvojdňovým podujatím, ktoré ak zažiješ raz, vrátiš sa späť s piatimi kamošmi. Fyzická makačka v lese so sortimentom čo okolie dalo a po robote kotlíkový guláš pre všetkých. Chodia sem muži, ženy, potomkovia, obchodní manažéri, IT-čkári. Je to miesto, kde sa aj na 25 hodín zakecáš s niekým, kto má rovnaké záujmy ako ty.

Okrem podpory zo strany mesta k fungovaniu KE.CY finančne prispievajú práve aj tí ľudia, ktorí zo sveta modernej reality vyhľadávajú cestu von, do prírody. Túžba po minime komfortu a žitia v meste vyúsťuje do jednoduchého fundraisingu. Je to ďalší odraz komunity, ktorý ukazuje  schopnosť vynájsť sa a silnú potrebu ľudí, ktorí tu sú.

Pri single tracku sa bicykel na prepravu využíva minimálne – absolútnym grom sa stáva zábava po celú dobu, a to od bodu A do bodu B. Cieľom KE.CY je vybudovať takú sieť single trackov – bike park, v ktorého spleti trás sa môžeš schovať aj na celý deň bez akéhokoľvek kontaktu s asfaltkou.

Vlastnou rýchlosťou sa udáva obtiažnosť single tracku. Univerzálny charakter terénneho jazdenia podporuje fakt, že zábavu na single tracku si užije aj horský cyklista, fixkár, dospelý i dieťa. Jazda sa neprispôsobuje levelu bajkera, pohlaviu či veku. Každý si určí svoje tempo a mieru opatrnosti sám.

Neoddeliteľnou súčasťou KE.CY sa stalo nepísané motto: „Zostať šťastným bajkerom.“ Dôležité je mať na pamäti, že ide o dobrovoľnícku činnosť a fyzickú námahu. Ostať šťastným bajkerom je preto heslo, ktoré si členovia združenia stanovili pri jeho založení, aby im ťažká práca a oficiálne záležitosti nezatienili nadšenie pre cieľ združenia.

„Boli kecy, aby sa niečo dialo, ale nikto nič nerobil.“ Košické cyklotraily – KE.CY si od svojho založenia získali niekoľko tisíc fanúšikov. Tí sa opätovne vracajú na single tracky vybudované priamo nimi alebo na výpomoc počas kempov. Tento trail base zhmotnený hŕstkou ľudí rozkvitol v široké publikum. Ani trochu špiny ťa nedokáže odradiť od zapojenia sa. #goforit


Fotky vravia za tisíc slov, však? Zúčastni sa aktivít KE.CY aj ty. Ako hosť Invisible Hotel máš neopakovateľnú šancu získať sprievodnú jazdu košickými single trackmi s členom združenia. Obzri si druhé najväčšie mestské lesy v Európe. A aj bike ti zariadime. Bookuj tu.


Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať