Košické cyklotraily – KE.CY v 8 #

Pamätáš sa na náš článok o cyklistike v Košiciach? Teraz sa presúvame do roku 2014. Ide o prelomový moment pre druhé najväčšie mestské lesy v Európe. Rekreačná oblasť Bankov do tohto bodu zažívala iba nelegálnu výstavbu terénnych ciest pre horské bicykle – tzv. single trackov. Všetko sa ale zmenilo s príchodom KE.CY, občianskeho združenia zameraného na budovanie oficiálnych a trvalo udržateľných single trackov podporovaných mestom a krajom. Jeden z jeho hlavných zakladateľov, Zoran Bosák, nám na Bankove rozpovedal históriu KE.CY od jeho začiatkov až po dnes.

Prvotné stretnutie združenia KE.CY, v tej dobe ešte len nadšencov horskej cyklistiky, sprostredkoval Zoran v podstate sám. V Kembridži, miestnom neformálnom pube, sa tak niekoľko desiatok ľudí zhodlo, že takto to už ďalej nejde: „Navrhol som, aby sme zašli za správou mestských lesov a povedali im, čo chceme budovať. Zdôraznili sme najmä výrazne zastúpenú komunitu ľudí, ktorí chceli jazdiť v lese a aj záujem priniesť novú a atraktívnu možnosť pre mesto v oblasti turizmu.“

Po oficiálnom schválení budovania v rekreačnej oblasti Bankov sa veci konečne dali do pohybu: „Práve tu na Bankove sme chceli ukázať čo vieme a chceme. V našom tíme sú certifikovaní trail builderi IMBA (Medzinárodná asociácia pre horskú cyklistiku), ktorí vedú rôzne semináre o tom, čo všetko si výstavba single tracku vyžaduje,“ vraví Zoran. Počas práce príslušníci KE.CY využívajú takmer výhradne materiály nájdené priamo na mieste. Z okolitých kameňov sa vytvorí skalka, z vyvalených stromov lávka a podobne. Zoran spomína, že nielen vedomosti, no taktiež zapálenie pre vec samotnú je hybnou silou celého projektu. 

Združenie KE.CY už teraz postavilo približne 20 km lesnej trate a pravidelnou organizáciou single track kempov sa už jednoznačne pohlo bližšie k svojmu cieľu komplexného bike parku v košických lesoch. Počas nich vieš priamo prispieť k ďalšej výstavbe horských ciest aj ty. Stretneš sa s nadšencami terénnej cyklistiky, niečo nové sa naučíš, dáš si dobré jedlo a zažiješ neopakovateľnú atmosféru kolektívneho elánu pre skvelú vec. Nasledujúce hashtagy predstavujú výnimočné vlastnosti združenia KE.CY. Zapoj sa a dopomôž k napĺňaniu ich vízie.

Nie je pravda, že žiadne single tracky do čias KE.CY neexistovali. Všetko sa ale vybudovalo neoficiálne, bez povolenia, načierno. Hlavným apelom na mesto sa tak stala požiadavka a sľub zároveň – legálne a trvalo udržateľné single tracky v košických lesoch. A to sa podarilo.

Základnou charakteristikou združenia je číre dobrovoľníctvo. Vďaka snahe tejto komunity sa dokázali všetky doterajšie plány zrealizovať. Len na prvé ležérne stretnutie v Kembridž Pube prišlo zhruba štyridsať ľudí, ktorí našli oznam na sociálnej sieti. V kolektívnej podpore spočíva úspešnosť celého projektu.

No pain, no gain. Single track kempy sú dvojdňovým podujatím, ktoré ak zažiješ raz, vrátiš sa späť s piatimi kamošmi. Fyzická makačka v lese so sortimentom čo okolie dalo a po robote kotlíkový guláš pre všetkých. Chodia sem muži, ženy, potomkovia, obchodní manažéri, IT-čkári. Je to miesto, kde sa aj na 25 hodín zakecáš s niekým, kto má rovnaké záujmy ako ty.

Okrem podpory zo strany mesta k fungovaniu KE.CY finančne prispievajú práve aj tí ľudia, ktorí zo sveta modernej reality vyhľadávajú cestu von, do prírody. Túžba po minime komfortu a žitia v meste vyúsťuje do jednoduchého fundraisingu. Je to ďalší odraz komunity, ktorý ukazuje  schopnosť vynájsť sa a silnú potrebu ľudí, ktorí tu sú.

Pri single tracku sa bicykel na prepravu využíva minimálne – absolútnym grom sa stáva zábava po celú dobu, a to od bodu A do bodu B. Cieľom KE.CY je vybudovať takú sieť single trackov – bike park, v ktorého spleti trás sa môžeš schovať aj na celý deň bez akéhokoľvek kontaktu s asfaltkou.

Vlastnou rýchlosťou sa udáva obtiažnosť single tracku. Univerzálny charakter terénneho  jazdenia podporuje fakt, že zábavu na single tracku si užije aj horský cyklista, fixkár, dospelý i dieťa. Jazda sa neprispôsobuje levelu bajkera, pohlaviu či veku. Každý si určí svoje tempo a mieru opatrnosti sám.

Neoddeliteľnou súčasťou KE.CY sa stalo nepísané motto: „Zostať šťastným bajkerom.“ Dôležité je mať na pamäti, že ide o dobrovoľnícku činnosť a fyzickú námahu. Ostať šťastným bajkerom je preto heslo, ktoré si členovia združenia stanovili pri jeho založení, aby im ťažká práca a oficiálne záležitosti nezatienili nadšenie pre cieľ združenia.

„Boli kecy, aby sa niečo dialo, ale nikto nič nerobil.“ Košické cyklotraily – KE.CY si od svojho založenia získali niekoľko tisíc fanúšikov. Tí sa opätovne vracajú na single tracky vybudované priamo nimi alebo na výpomoc počas kempov. Tento trail base zhmotnený hŕstkou ľudí rozkvitol v široké publikum. Ani trochu špiny ťa nedokáže odradiť od zapojenia sa. #goforit


Fotky vravia za tisíc slov, však? Zúčastni sa aktivít KE.CY aj ty. Ako hosť Invisible Hotel máš neopakovateľnú šancu získať sprievodnú jazdu košickými single trackmi s členom združenia. Obzri si druhé najväčšie mestské lesy v Európe. A aj bike ti zariadime. Bookuj tu.

Fotografie poskytol Michal Gedeon a Dávid Hanko.Mohlo by ťa zaujímať