Prines si z Košíc originálny suvenír. Toto sú 4 obchody s oblečením, ktoré musíš navštíviť

Obľubené u Košičanov i turistov – zaujímalo nás, ktoré odevné obchody ponúkajú to, čo inde nenájdeš. Prečítaj si o príbehoch ľudí, ktoré stoja za ich zrodom a obohať si šatník o dizajnové kúsky alebo neutíchajúce výstrelky 80-tych rokov. Ak si chceš kúpiť niečo nové práve teraz, určite nesmieš minúť nasledujúce miesta.

Ručne robený folklór zo Slovenska / Alžbetina 12

Predtým známa ako Ručne Robené, predajňa a fyzický priestor pre sprostredkovanie slovenského dizajnu sa nachádza na Alžbetinej ulici. Majiteľka Slavianky Katarína Ševčíková tvrdí, že jej v meste chýbal predaj odevu s folklórnymi prvkami – dostupné výrobky z online handmade platformy si nebolo možné vyskúšať naživo. Postupne sa aj Slavianka ako prevádzka zmenila: dnes tu môžeš obdivovať slovanské vzory, ale taktiež si posedieť vo vynovenom priestore prednej kaviarne na námet krížikovej výšivky. Katarína vysvetľuje, že do Slavianky chodievajú najmä ženy, tzv. Slovanky, ktoré sa neboja vniesť trochu folklóru aj do každodenného šatníka a podporiť slovenskú históriu aj v súčasnej dobe. Jednou z navyhľadávanejších položiek sú čoraz viac obľúbené svadobné šaty s ľudovým motívom. Ak sa v blízkej dobe vydávať neplánuješ, v Slavianke môžeš zainvestovať do ručne maľovaných kabeliek, čeleniek s kvetmi, hrnčekov, vakov, náušníc, motýlikov a množstva iného. Alebo si príď vychutnať poobednú čokoládovú penu. To všetko len tri kroky od najväčšieho kostola na Slovensku – Dómu sv. Alžbety.

Stlač si svoje tričko / Alžbetina 22

Silvia Némethová si spomenula na z detstva zabudnutý dizajn trička s pískacím tlačidlom. Rovnaké sa snažila nájsť pre svoje dcéry, ale na slovenskom trhu nič podobné nenašla. Rozhodla sa preto prvé vyrobiť sama, čím rozprúdila veľký záujem medzi svojimi priateľmi i rodinou. S manželom si následne otvorili predajňu s dnes už dobre známym brandom Pískacie, ktorý tento rok slávi siedmy rok svojej existencie. Ten je populárnym miestom pre darček v Bratislave, Trnave, Košiciach a postupne sa rozširuje do Českej republiky a Poľska. Pískacie ponúka ekologickou cestou ručne robenú prácu z bavlny tkanej na Morave. Ide o rodinný biznis určený (nielen) pre rodiny – rodičia si v obchode môžu kúpiť rovnaké oblečenie pre seba i svoje deti alebo sa zladiť na spoločné fotenie. Pískacie tričká sú úspešnou voľbou aj pre team buildingové podujatia či kamošov a kamošky so zmyslom pre humor.

Lokálny patriotizmus / online

Lokálpatriotizmus košickej scény – spomedzi ostatných značiek vytŕča KERE (Košice Represent) ako ojedinelý fenomén reprezentácie mesta. To všetko prostredníctvom obrazov vrytých do pamäte miestnych i turistov spojených s návštevou Košíc. Chalani z KERE si zaistili svoje miesto na úrovni unikátnych odevných značiek s grafikou košického erbu, ktorý mesto obdržalo v roku 1369 ako prvé v Európe. Okrem svojej basic ponuky sa značka predstavuje triedami premium s fosforeskujúcim motívom či športovou (polyesterovou) funkčnou kolekciou – tieto produkty zastrešujú číru slovenskú manufaktúru v kompletnom procese od priadze, šitia až po potlač. Zaujímavou voľbou sú kúsky z artist kolekcie, ktorej cieľom je podporiť lokálnu umeleckú produkciu a nadaných jedincov schopných zachytiť autentickosť a dušu mesta. Zakúp si tričko s fotkou Dómu sv. Alžbety alebo hravými kresbami z pera ilustrátorky Tiny Minor. S nami máš jednu erbovku zadarmo.

Viac o chalanoch z KERE sa dozvieš v tomto videu.

‘80s still get me / Hlavná 76/95

Éra sekáčov sa na mesto vyliala s celkom príjemným podtónom recyklovaného využitia oblečenia. Tieto shopy zdôrazňujú originalitu, vytrvalosť v (ne)únavnom hľadaní hodvábneho plášťa, Gucci topánok so strašidelným sklonom opätku za pár eur, rakúskych krojov a kimon na bežne nosenie. Ak máš chuť obohatiť svoj fádny šatník 21. storočia, zaspomínaj si na módne vychytávky minulých dekád v obchode na Hlavnej, v ktorom si je jednoznačne z čoho vyberať. Špeciálne zľavy a znižujúce sa cenové hranice si môže dovoliť ktokoľvek, kto chce vyniknúť z davu.

Príď na návštevu do Košíc a objavuj nielen shoppingové miesta. V dizajnovej izbe Invisible Hotela ťa čaká fantastický uvítací balíček plný lokálnych limonád a voľných lístkov na kultúrne podujatia, a to úplne zadarmo.

Zdieľaj nás na sociálnych sieťach:

Mohlo by ťa zaujímať